Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii tichete de masa pentru norma partiala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

tichete de masa pentru norma partiala

Buna ziua
Mi s-a schimbat contractul de munca de la 8 ore la 4 ore pe zi. La cate tichete de masa mai am dreptul?
In conformitate cu dispozitiile art. 5 din Legea 142/1998, republicata, distribuirea tichetelor de masa se face in raport de numarul de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea, nu in raport de numarul de ore de munca.Drept urmare, de principiu salariatii cu contracte de munca cu timp partial pot beneficia de acelasi numar de tichete de masa ca si cei angajati cu contracte de munca cu timp integral,daca nu exista la nivel de unitate o reglementare stabilita printr-un contract colectiv de munca sau regulament intern care sa prevada ca stabilirea numarului de tichete de masa pentru fiecare salariat sa se faca proportional cu activitatea prestata de acesta, situatie in care salariatii angajati cu contracte de munca cu timp partial vor beneficia de un numar de tichete de masa inferior celor acordate salariatilor angajati cu norma intreaga.
Daca nu exista aceasta reglementare la nivel intern,atunci veti beneficia de acelasi nr. de tm ca si pana acum.