Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca s-a transformat in grupa II de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca s-a transformat in grupa II de munca?

am lucrat 7 ani in gr 1 de munca si pe4 ian 2012,a dus adeverinta la casa de pensii pt recalcularea deciziei si mi sa spus ca de la 01.01.2012 grupa 1 se transforma in gr 2.este adevarat??? eu am adeverinta datata 29.12.2011 iar perioada lucrata este 1990-1998.
va rog sa ma lamuriti si pe mine si ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de grupa 1 la pensie .multumesc
1. Legea 263/2010 peivind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art.30,alin.(1), sunt incadrate in conditii speciale.

(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.

2. Deci perioadele de munca in gr.I si a II-a lucrate inainte de 01.04.2001 sunt considerate stagii de cotizare in conditii deosebite de munca.
Legea 263/2010

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.

-Ca perioada suplimentara la vechimea in munca si ca punctaj suplimentar nu este nici o modificare.
-Ca reducere a varstei standard de pensionare:DA
-Incepand cu 01/01/2011 odata cu intrarea in vigoare a legii 263/2010 reducerea varstei pentru grupa I-a este ca la grupa a II-a,potrivit ART.158 de mai sus.

Daca sunteti pensionar(spuneti:recalcularea deciziei)nu se mai pune problema reducerii varstei standard de pensionare.Ci a majorarii punctajului cu 50% pentru perioada lucrata in grupa I-a de munca.Daca v-au primit adeverinta,vor emite o decizie de admitere,sau de respingere.