Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala si HG nr. 57/2012

In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 938, din 30 decembrie 2011 a fost publicata Ordonanata de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala.

OUG nr. 124/2011, care, potrivit art. VII, a intrat in vigoare la data de 1 ianuarie 2012, modifica urmatoarele acte normative:
1. Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii;
2. Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat;
3. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului;
4. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului;
5. Legea nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei.

Puteti citi actul normativ accesand link-ul de mai jos:
[ link extern ]

Prezentul topic are un scop strict informativ.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Avand in vedere dispozitiile art. IX din OUG nr. 124/2011, a fost adoptata Hotararea de Guvern nr. 57/2012, act normativ ce a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 82, din 1 februarie 2012.

HG nr. 57/2012, in vigoare de la data publicarii ei in Monitorul Oficial, modifica si completeaza urmatoarele acte normative:
1. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 50/2011;
2. Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011;
3. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 38/2011.

Puteti citi actul normativ accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...
Gabriela Pintea, Consilier juridic