Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Au aparut norme metodologice la OUG nr. 124/2011?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Au aparut norme metodologice la OUG nr. 124/2011?

au aparut normele metodologice la O.U.G 124/2011
1. OUG 124/2011 nu va avea norme de aplicare.

2. - Vor aparea modificari de norme de aplicare la actele normative modificate si completate de OUG 124/2011.
- Dar guvernantii nu se grabesc desi OUG 124/2011 spune:

Art. IX
In termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale elaboreaza hotararile pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 50/2011, cu modificarile ulterioare, a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, si a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 38/2011.