Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 100-pentru impozit profit trim4/2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 100-pentru impozit profit trim4/2011

Buna ziua
Conform modificari Codului fiscal prin OG30/2011, impozitul pe profit aferent trim 4/2011, are termen 25.03.2012, pentru declarare si plata.
Nu se mai depune formularul 100 pentru trim4/2011, urmand ca declararea sa se faca prin formularul 101.
Va rog, confirmari, pentru aceasta modificare fiscala.
Va multumesc.
Pentru finalizarea declaratiilor pentru anul 2011 se aplica aceeasi procedura de la inceputul anului trecut(2011). Pentru veniturile si cheltuielile aparute dupa 1 ianuarie 2012, se aplica noile modificari aparute la codul fiscal in decembrie.
ianuarie,
ultima zi
pentru:

- depunerea formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul
de stat"
pentru obligatiile de plata cu termen lunar, trimestrial si semestrial si plata
acestor obligatii.

OBS. In contul impozitului pe profit se declara si se plateste pentru trimestrul IV
2011 o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III 2011,
preluandu-se la rd.1 ?Suma datorata? suma inscrisa la rd. 2 ?Suma de plata? din
declaratia pentru trim. III 2011.
Prin exceptie, contribuabilii care definitiveaza inchiderea exercitiului financiar
2011 pana la data de 25 februarie 2012 inclusiv, depun declaratia anuala de
impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului 2011 pana la data de
25 februarie 2012 inclusiv si nu mai au obligatia de a declara in formularul 100
impozitul pe profit aferent trimestrului IV 2011 pana la data de 25 ianuarie 2012 si
de a plati impozitul pe profit aferent trimestrului IV 2011, in suma egala cu
impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III 2011.
[art. 34 alin. (10) i (11) Cod fiscal, art. II alin. (6) OUG nr. 30/2011, OPANAF 101/2008,
modificat prin OPANAF 2238/2010]

- a se vedea materialul informativ ?Definitivarea impozitului pe profit datorat pentru
anul 2011?, publicat pe site-ul: www.finantepublice.ro, la sectiunea ?Noutati?.

EDITAT de moderator
MOTIV: link invalid
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Va multumesc foarte mult!