Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Modificare instructiuni completare decl. 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Modificare instructiuni completare decl. 101

06 Feb

admin
ANAF aduce precizari cu privire la completarea D 101 pentru anul 2009

La momentul întocmirii formularului 101 “Declaraţie privind impozitul pe profit”, a cărui model a fost aprobat prin OPANAF nr. 1607/2009, în vederea evitării completării eronate a secţiunii C „Date privind definitivarea impozitului pe profit anual” pct.II, contribuabilii prevăzuţi la art. 34 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003 (cu modificările şi completările ulterioare) vor avea în vedere următoarele:

a) rd. 3 „Impozit pe profit declarat pentru trimestrele I – III prin formularul 100” va conţine totalul sumelor înscrise la rd. 1 „Suma datorată” din formularele 100 pentru primele trei (3) trimestre (I – II – III);
b) rd. 4 „Impozit pe profit declarat pentru trimestru IV prin formularul 100” va prelua suma reprezentând impozit pe profit declarat în cursul anului pentru trim. IV la rd. 1 „Suma datorată”din formularul 100, în varianta sa definitivă pentru cei ce nu închid exerciţiul financiar la 25.02.2010;
c) rd 9 „Impozit minim pentru trimestrul IV”, în toate cazurile, va reflecta impozitul minim pentru trimestrul IV calculat prin aplicarea art. 18 din Codul Fiscal (cu modificările şi completările ulterioare) şi a normelor sale de aplicare (suma de la acest rând se va compara cu suma de la rd 8 şi se va stabili în acest fel suma ce se va înscrie după caz la rd 10 sau rd 11).

Nu difera modul de completare la rd.3 din decl 101 - pdf cu modul de completare din noile instructiuni?

Am observat bine??
nu vad nici o diferenta

ORDIN nr. 1.607 din 26 octombrie 2009

Rândul 3 - se înscriu sumele reprezentând impozitul pe profit datorat,
declarate prin formularul 100, pentru trimestrele I, II si III, în anul fiscal de
raportare (se vor prelua sumele înscrise la rd. 1, respectiv la rd. 2 din
formularul 100). Acest rând se completeaza în situatia în care, pentru
trimestrele I, II si III, în anul fiscal de raportare nu se datoreaza impozit
minim (rd. 1.1 din formularul 100 nu este completat). În situatia în care sumeleau fost corectate prin depunerea unei declaratii rectificative (formularul 710
"Declaratie rectificativa"), se vor avea în vedere sumele corectate

katica a scris:

nu vad nici o diferenta

ORDIN nr. 1.607 din 26 octombrie 2009

Rândul 3 - se înscriu sumele reprezentând impozitul pe profit datorat,
declarate prin formularul 100, pentru trimestrele I, II si III, în anul fiscal de
raportare (se vor prelua sumele înscrise la rd. 1, respectiv la rd. 2 din
formularul 100). Acest rând se completeaza în situatia în care, pentru
trimestrele I, II si III, în anul fiscal de raportare nu se datoreaza impozit
minim (rd. 1.1 din formularul 100 nu este completat). În situatia în care sumeleau fost corectate prin depunerea unei declaratii rectificative (formularul 710
"Declaratie rectificativa"), se vor avea în vedere sumele corectate

Dar daca eu in trim.2 am impozit minim declarat si platit pt ca cel calculat a fost mai mic, in acest caz cuprind la rd.3 impozitul calculat sau nu il adun deloc?
-daca ati completat in D100 Rd.1.1 impozitul minim=> Rd.2 = impozit minim se declara in Rd.5 in D101(impozitul pe profit
katica, utilizator
katica a scris:

-daca ati completat in D100 Rd.1.1 impozitul minim=> Rd.2 = impozit minim se declara in Rd.5 in D101
(impozitul pe profit
Nu stiu ce se intampla, nu apare decat o parte din mesaj am vrut sa editez dar nici asa nu marge asa ca am sa continui:

daca impozitul pe profit < impozitul minim atunci acesta nu se mai declara deloc

Rândul 5 - se înscriu sumele reprezentând impozitul minim, declarate trimestrial prin formularul 100 de către contribuabilii obligaţi la plata acestuia, în conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare (se vor prelua sumele înscrise la rd. 1.1, respectiv la rd. 2 din formularul 100). În situaţia în care sumele au fost corectate prin depunerea
unei declaraţii rectificative (formularul 710 "Declaraţie rectificativă"), se vor avea în vedere sumele corectate.