Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara ! Ma numesc George si doresc din partea dvs cateva sfaturi referitoare la o mostenire.
In 1992 a murit bunicul si aveau drept la masa succesorala bunica,tatal meu si un nepot de-al lui,celalat nepot (frati fiind) a renuntat la mostenire.
Mostenirea nu a fost impartita niciodata,dar anul trecut in iulie a murit bunica si urmeaza sa implineasca 6 luni de la deces in curand.
In mod normal acum cotele sunt de 50% pt tata si 50% pt nepotul lui?
Ce mostenire ar trebui dezbatuta acum? Mostenirea dupa bunicul decedat in 1992(pe numele lui este titlul de proprietate) sau dupa bunica decedata anul trecut?
Ce pasi sunt de urmat? Nimeni nu a primit citatie sa plateasca taxa de succesiune in termen de 6 luni,sau nu asa se face,nu stiu sigur
. Ar trebui platita de tata si nepotul lui? Fiecare isi vrea partea de 50% ,asta daca intre timp dupa decesul bunicii nu are cumva drept si nepotul care a renuntat la mostenirea dupa decesul bunicului,si cotele se schimba. Va rog dati-mi cateva sfaturi.Multumesc !
Succesiunile le faceti succesive pe amandoua se va elibera un singur certificat de mostenitor. Dupa bunicul veti plati si imoozit de 1% calculat la valoarea bunurilor din masa succesorala. Daca nu va contestati drepturile unii altora, Dezbateti la notarul de pe raza judecatoriei unde ultimul defunct adica bunica a avut domiciliu. La mostenirea bunicului vor veni bunica, tatal dvs si un nepot,celallat renuntand, presupun ca nepotii sunt de fiu predecedat al bunicului dvs care au venit prin reprezentare la succesiune. Cotele dupa bunicul sunt 2/8 bunica ca 3/8 tatal dvs si nepotul fiecare. Apoi se va dezbate dupa bunica cota sa parte din bunurile comune cu bunicul si cota de 1/4 adica acel 2/8 din succesiunea lui bunicul. La aceasta mostenire insa vine si celalalt nepot daca nu a renuntat. Tatal dvs si nepotii dansului trebuie sa deschida procedura succesorala nu va bate nimeni la poarta este interesul lor sa si valorifice drepturile! Vor avea nevoie de certificatele de deces a bunicilor actele de stare civila ale lor ca sa dovedeasca legatura cu defunctii, actele de proprietate, certificatele fiscale cu plata impozitelor la zi pt bunurile imobile, 2 martori pt fiecare defunct care I au cuniscut f Bine pe acestia.
Aveti in termen de 6 luni sa va exercitati dreptul de optiune succesorala printr o declaratie de acceptare a succesiunii dupa bunica esre f important sa o dati daca nu a trecut acest termen daca aveti de Gand sa va contestati unul altuia drepturile.
Multumesc frumos pt raspunsul dvs la solicitarea mea de a ma sfatui in legatura cu mostenirea.
Mai am cateva precizari de facut :

Tatal meu a fost acum 2 ani la arhiva succesorala si a luat un certificat in care se stipuleaza ca,la cererea lui s-a deschis procedura succesorala pt defunctul (tatal lui),in dosarul succesoral nr**/1993 a notariatului de stat campulung in care a fost emis certif de mostenitor nr **/1993. s-a eliberat prezentul pt a servi la Notar Public". s-a taxat cu 40 ron si se anexeaza copia dosarului succesoral

acum urmeaza noutatile. o sa precizez in linii mari ce scrie in acel certificat :

"de pe urma defunct Ionescu decedat la 05.05.1992 cu ultimul dom in loc ***** jud ******au ramas urm bunuri si mostenitori
a) bunuri mobile : NU au fost declarate
b)bunuri imobile : suprafata 1000 mp teren de casa,casa si anexele situate pe acest teren,imobil situat in com ****invecinat la est cu ***, la vest cu **** s.a.m.d
p.s : la data dezbaterii inca nu iesise titlul de proprietate actual,cel de pe numele defunctului. suprafata de 1000 mp a fost trecuta in dosar conform unei adeverinte eliberate de primarie,pt ca nu se stia atunci care terenuri si in ce suprafete ii revin defunctului. imobilele sunt mai multe la numar si apar in titlul de proprietate emis pe numele defunctului dupa moartea lui
In cazul acesta se cere suplimentarea masei succesorale? ulnul din imobile de ce mai apare in titlul acela daca a fost donat de bunici tatalui meu acum 40 de ani?
In actul de donatie scrie si " mai declaram (donatorii)ca locuinta ce se doneaza nu este grevata de sarcini,este transmisibila,existand continuu in stapanirea noastra,nefiind scoasa din circuitul civil printr-un act normativ,si totodata garantam pe donatar,de orice evictiune totala sau partiala"
deci daca anexam toate terenurile la dosar,se imparte si proprietatea aceasta obtinuta prin donatie?

revenim la dosar. mostenitorii:
1)bunica in calitate de sotie a defunctului,cu o cota de 2/8 parti
2)tatal meu.in calitate de fiu al defunctului.cota de 3/8 parti
3)varul meu Ionescu Daniel,in calitate de nepot de fiica predecedata,cota 3/8 parti
Au renuntat la succesiune : NU SUNT
Sunt straini de succesiune : Ionescu George,in calitate de nepot de fiica predecedata ( fratele celui de mai sus)
taxa succesorala s-a debitat pe numele mostenitorilor.

il ajuta la ceva ceea ce a facut? ce ar trebui sa faca?sa mearga la notar si sa faca o declaratie de acceptare a succesiunii de pe urma bunicii? nepotii ar trebui sa faca si ei acelasi lucru sau nu e obligatoriu?
Deci succesiunea dupa bunicul este dezbatuta. Dezbateti numai dupa bunica. La aceasta succesiune vor veni tatal si cei doi nepoti ai dansului. Daca a murit in iulie a trecut termenul de optiune succesorala de 6 luni. Cei trei sa se prezinte la notariatul de pe raza judecatoriei unde defuncta a avut ultimul domiciliu si sa dezbata succesiunea. Cel de al doilea nepot era strain de succesiune numai la bunic aici insa depinde ce situatie....daca va contestati drepturile ajungeti in instanta, ca sa indepartati de la mostenire pe unul din nepoti tatal dvs trebuie sa demonstreze ca a acceptat tacit succesiunea si ei de altfel la fel, deoarece nu au acceptat niciunul banuiesc expres adica prin declaratie notariala succesunea. Sau se inteleg si Devin toti 3 mostenitori.
Succesiunea dupa bunic este dezbatuta dar nu e facut partajul

Ref. la bunica.....nu a trecut termenul. A murit pe 18 iulie 2011.Ar mai fi o saptamana,deci tata sa se duca la notariat si sa faca o declaratie de acceptare a succesiunii. un nepot mai mult ca sigur renunta,dar ce e de facut? E plecat in strainatate,poate trimite ceva prin fax direct la notariat?sau ce se face in astfel de cazuri?
celalalt sigur accepta probabil deja a facut declaratia de acceptare in Buc,in cazul in care se poate face si in alta circumscriptie judecatoreasca decat cea a localitatii unde a domiciliat bunica,undeva in Ag

In cazul in care tata si nepotul acela nu se inteleg sa mearga( cel mai probabil) impreuna la notar,unul dintre ei poate cere instantei locale sa faca iesirea din indiviziune?judecatorul cum imparte? pe jumatate orice imobil?sau se poate "negocia" ca si la notar?
Cum ar fi mai bine?Sa fie de acord si sa mearga la notar amandoi sau sa astepte fiecare sa fie chemat in instanta?

Acel imobil -donatie- primita de tata de la bunici,am vb mai sus despre el. Apare in titlul de proprietate al bunicului. Intrebarea e de ce mai apare din moment ce era donat de 20 si ceva de ani. Exista riscul ca,daca se cere suplimentarea masei succesorale( cei 1000 mp trecuti "din pix" cand s-au emis certif de mostenitor anterior emiterii titlului de proprietate) cu imobilele din titlul de proprietate sa se imparta si donatia? E act original in regula,toti din fam au fost de acord cu donatia,sunt semnaturi de luare la cunostiinta din partea tuturor copiilor la vremea aceea

Mersi
Tatal dvs sa faca declaratia de acceptare a succesiunii .Nepotul care nu este in tara ori va da declaratie de renuntare la Consulatul Romaniei din tara unde se afla, ori va trece termenul si va fi considerat strain de succesiune.Nu conteaza la ce notar din tara se face declaratia de acceptare sau renuntare ea se comunica Registrului de Optiuni Succesorale pt a fi opozabila tuturor iar notarul verifica in cadrul dezbaterii succesiunii si acest Registru. Daca nu se inteleg mostenitorii cu privire la calitatea lor sau la intinderea drepturilor lor nu pot dezbate la notar succesiunea ci in instanta, totusi trebuie trecut pe la notar si in caest caz pentru ca acesta va elibera o inchieiere care este prealabila si obligatorie pentru a merge in instanta. Nu se face iesirea din indiviziune decat dupa emiterea certificatului de mostenitor.La notar ca si la instanta nuse negociaza, fiecare mostenitor are cota sa stabilita de lege.Nu i cheama nimeni nici in instanta nici la notar este asa cum v am mai spus interesul succesibililor sa si valorifice drepturile si sa intre in posesia mostenirii. Atata deschiderea succesiunii la nortar cat si adresarea catre instanta o fac succesibilii.
Referitor la actul de donatie, acesta s a facut in forma autentica, la notar? sau este facut de mana...ca am mai auzit si lucruri din acestea.... adica original nu inseamna neaparat autentic....Daca este autentic..numai intra in masa succesorala a defunctului.

Deci ...mergeti la notar. luati legatura si cu ceilalti doi nepoti si apoi decideti in consecinta.