avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum se calculeaza penalitatile pentru neplata ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum se calculeaza penalitatile pentru neplata contributiilor sociale la termen sau mai exact care este procentul

Buna ziua
Va rog frumos daca se poate sa imi spune-ti cum se calculeaza penalitatile pentru neplata contributiilor sociale la termen sau mai exact care este procentul/zi de intarziere.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gabriela9 , utilizator 14:56, 12 Ianuarie 2012
pentru ce perioada?
25 decembrie 2011 - 17 ianuarie 2012
0,04 % pe zi pentru fiecare obligatie in parte
Incepand cu 1 oct 2010 procentul dobanzii este de 0,04%.
Penalitati de intarziere, datorate pentru depasirea scadentei la plata cu mai mult de 30 de zile, in procent de la 5% si 15%, cand intarzierea este mai mare de 90 zile dupa scadenta;


Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit minim trim.3 vasi49 vasi49 ce se intampla daca impozitul minim pe ac.trim.se va plati cu intarziere de 15 zile? (vezi toată discuția)
Intarzieri la plata datoriilor fiscale MARISHKA MARISHKA Buna ziua. Daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare. Ce se intampla daca nu platesc la timp impozitele pentru PFA? Am scadenta pe 25 martie, dar imi intra ... (vezi toată discuția)
Penalizari impozit salarii daca se platesc mai tarziu contributiile din salarii, cum se calculeaza penalizarile, si cat?
multumesc (vezi toată discuția)