Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit minim trim.3
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit minim trim.3

ce se intampla daca impozitul minim pe ac.trim.se va plati cu intarziere de 15 zile?
Se vor plati majorari de intarziere. Si o sa vina si somatie cu titlu executoriu.
vor fi dobanzi de 0,04%/zi , calculate de la data scadentei pana la data platii , daca plata se face pana in 30 zile de la data scadentei
Daca se intarziie peste 60 zile, se vor aplica si penalitati .
Pardon - din data de 1.07.2010, majorarile de intarziere se calculeaza cu procentul de 0,05% pentru fiecare zi de intarziere pana la achitare.
In plus se aplica penalitati astfel- dupa 60 de zile se aplica la debitul restant o penalitate de 5% pentru pentru fiecare suma platita din acesta pana la a 90 -a zi. Daca mai este debit restant dupa 90 de zile se aplica penalitate de 15 % pe ce a ramas din debitul neachitat.
nu se mai aplica in cazul de fata 0,05% ; initiatoarea a precizat ca este vorba de imp min al acestui trimestru , cu scadenta la 25.10
Incepand cu 01.10 este in vigoare oug 88/2010
Aceasta prevede :
2. La articolul 120, alineatul (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(7) Nivelul dobanzii de intarziere este de 0,04% pentru fiecare zi de intarziere si poate fi modificat prin legile bugetare anuale."
E vorba de art 120 din codul de procedura , care , a fost modificat , asa cum spuneti de la 01.07 prin alta og ( parca cea cu evaziunea fiscala, nu mai retin exact )
va multumesc f. mult.