avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit minim trim.3
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit minim trim.3

ce se intampla daca impozitul minim pe ac.trim.se va plati cu intarziere de 15 zile?
Cel mai recent răspuns: vasi49 , utilizator 21:46, 13 Octombrie 2010
Se vor plati majorari de intarziere. Si o sa vina si somatie cu titlu executoriu.
vor fi dobanzi de 0,04%/zi , calculate de la data scadentei pana la data platii , daca plata se face pana in 30 zile de la data scadentei
Daca se intarziie peste 60 zile, se vor aplica si penalitati .
Pardon - din data de 1.07.2010, majorarile de intarziere se calculeaza cu procentul de 0,05% pentru fiecare zi de intarziere pana la achitare.
In plus se aplica penalitati astfel- dupa 60 de zile se aplica la debitul restant o penalitate de 5% pentru pentru fiecare suma platita din acesta pana la a 90 -a zi. Daca mai este debit restant dupa 90 de zile se aplica penalitate de 15 % pe ce a ramas din debitul neachitat.
nu se mai aplica in cazul de fata 0,05% ; initiatoarea a precizat ca este vorba de imp min al acestui trimestru , cu scadenta la 25.10
Incepand cu 01.10 este in vigoare oug 88/2010
Aceasta prevede :
2. La articolul 120, alineatul (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(7) Nivelul dobanzii de intarziere este de 0,04% pentru fiecare zi de intarziere si poate fi modificat prin legile bugetare anuale."
E vorba de art 120 din codul de procedura , care , a fost modificat , asa cum spuneti de la 01.07 prin alta og ( parca cea cu evaziunea fiscala, nu mai retin exact )
va multumesc f. mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati cass radu1838 radu1838 Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica ... (vezi toată discuția)
Penalitati pt neplata impozitului pe casa, teren, masina pt anul in curs smndraghici smndraghici Buna ziua, Daca n-am platit in cursul anului impozitul pt casa, masina si teren, care sunt penalitatile si cum se calculeaza. As vrea sa platesc acum si ... (vezi toată discuția)
Dobanzi si penalitati neplata tva ancatod ancatod buna ziua functionez ca pfa din 2005, incepand cu aug 2007 am depasit plafonul de 35000 euro, dar nu m-am inregistrat ca platitor de tva, in urma unei ... (vezi toată discuția)