avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Loc de parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Loc de parcare

buna ziua,
cum se procedeaza cu locul de parcare din fata blocului, are intaietate cel care parcheaza acolo de mai multi ani pe acel loc ? sau cel care nu parcheaza acolo si se duce cu actele la primarie ? Cel de la primarie nu ar trebuii sa intrebe daca pe locul respectiv a parcat cineva inainte ?
Cel mai recent răspuns: cretumircea , utilizator 17:36, 12 Ianuarie 2012
intre cineva care are acte pe loc si cineva care a parcat de nu stiu cati ani pe el are prioritate cel care are actele !

juridic, cel care parcheaza de obicei pe un loc, atat timp cat nu are acte de la primarie, nu are niciun drept asupa acelui loc
Da, dar cel de la primarie da locul oricui ? fara sa intrebe ? domne, poate iti dau locul altuia..
Nu ati precizat concret despre statutul juridic al parcarii
Exista parcare privata unde primaria nu se implica si parcare aflata pe domeniu public Spatiile de parcare aflate pe domeniul public se concesioneaza de autoritatea publica locala,in sistemul" primul sosit primul servit",indiferent cine a utilizat anterior acel spatiu de parcare
Autoritatea publica locala cand realizeaza spatii cu destinatia de locuit,are interesul primordial de concesionare rapida care aduce automat fonduri la bugetul local
Atata timp cat parcarea este pe domeniul public ,autoritatea nu are obligatia sa solicite acordul celui care utilizeaza spatiul de parcare fara drept
Da, clar, Romaneste !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare mihaela_22 mihaela_22 Buna ziua, Am o problema cu locul de parcare. Blocul in care locuiesc are 4 scari, iar 3 dintre cele 4 au iesiri si pe-o parte si pe cealalta. Va dati seama ... (vezi toată discuția)
Nu exista loc de parcare marcat , nu putem cumpara dar primesc somatie de parcare neregulamentara emanuela_ab emanuela_ab buna seara , am gasit eu aici in site ce fac daca primesc amenda pentru parcare pe loc platit , dar nu stiu ce pot face daca acest loc nu e marcat , fiind ... (vezi toată discuția)
Parcarea din spatele blocului Locatarul de la bloc Locatarul de la bloc am parcat masina din anul 2000, anul acesta primaria a trasat locuri de parcare , vecinul de la cealalta scara are 2 masini, si acum parcheaza si pe locul ... (vezi toată discuția)