Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Este nevoie de flotant daca te muti cu chirie in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Este nevoie de flotant daca te muti cu chirie in acelasi oras cu cel de domiciliu din buletin?

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca este nevoie de flotant daca te muti cu chirie in acelasi oras cu cel de domiciliu din buletin? M-am mutat cu chirie si vreau sa fie totul legal. Mentionez ca s-a facut contract la administratia financiara.

Multumesc!

Da, va veti prezenta la Evidenta Persoanelor cu urmatoarele:

- actul dvs. de identitate;
- actul de identitate al titularului spatiului;
- contractul de inchiriere, original si copie;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.

Multumesc,

De fapt, nu eu, ci pritenul meu este titularul de contract. Eu doar doresc sa locuiesc acolo. In aceasta situatie, tot este nevoie de acte?
Daca nu sunteti si dvs. trecuta in contractul de inchiriere aveti nevoie de acordul proprietarului ca sa locuiti acolo.

Faptul ca aveti domiciliul in acelasi oras va poate fi de folos, in sensul ca in principiu nu prea poate verifica nimeni cat timp stati efectiv acolo, insa daca o sa locuiti permanent ar fi mai bine sa fiti in legalitate: daca locuiti mai mult de 15 zile pe luna la o alta locuinta decat cea unde aveti domiciulul trebuie sa va faceti viza de resedinta.
Va multumesc!