Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Buna ziua.Sunt nascuta in 07.09.1956 si am vechime in munca de 36 ani in conditii normale.As dori sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata partial si cand cf. noii legi a pensiilor. Oare diminuarea va fi mare? Multumesc.
Pensie anticipata partiala la 55 de ani si 6 luni cu o penalizare de 45% pe toata perioada celor 60 de luni de anticipare.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 38 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.