avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Buna ziua.Sunt nascuta in 07.09.1956 si am vechime in munca de 36 ani in conditii normale.As dori sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata partial si cand cf. noii legi a pensiilor. Oare diminuarea va fi mare? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:32, 16 Ianuarie 2012
Pensie anticipata partiala la 55 de ani si 6 luni cu o penalizare de 45% pe toata perioada celor 60 de luni de anticipare.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 38 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala jungle jungle Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nenea toto nenea toto buna ziua sunt nascut in 08.06.1954 ,am 58 de ani si 6 luni si am o vechime in munca de 36 de ani fara grupa 1 cind pot sa ies la pensie anticipata 2 cu ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala mara_m mara_m Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata. Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta ... (vezi toată discuția)