Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns.Multumesc anticipat.
Precizati,luna si anul nasterii.
Limita de varsta la 60 de ani si 9 luni.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 55 de ani si 9 luni.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 30 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45% pe toata durata celor 60 de luni de anticipare.Asadar daca la implinirea varstei de 55 de ani si 9 luni indepliniti conditia de 38 de ani si 9 luni fara stagiu asimilat,pensia va fi fara penalizare,daca nu,penalizarea va fi de 45% pe toata durata celor 60 de luni.