avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Actiune in instanta_Legea 221/2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Actiune in instanta_Legea 221/2008

Buna ziua,

va rog sa aveti amabilitatea de a ma informa privind procedura de recuperare a diferentelor salariale potrivit L 221/2008. Prietena mea, cadru didactic, nesindicalista, ar dori sa deschida actiune in acest sens, cu atat mai mult cu cat exista procese castigate de catre Sindicate pentru sindicalisti.
Cel mai recent răspuns: arhontele , utilizator 23:32, 16 Ianuarie 2012
pai...nu i mai simplu sa devina membru de sindicat?...e mult mai ieftin,juristii sindicatelor au experienta pe legea 221/2008,fiecare sau cele mai multe judete au juristii lor...cat te costa cotizatia de sindicat?....6 lei pe luna?....intr un an inseamna 72 de lei.....
Poate fi un director de scoala membru sindicalist?

arhontele a scris:

pai...nu i mai simplu sa devina membru de sindicat?...e mult mai ieftin,juristii sindicatelor au experienta pe legea 221/2008,fiecare sau cele mai multe judete au juristii lor...cat te costa cotizatia de sindicat?....6 lei pe luna?....intr un an inseamna 72 de lei.....


exista directori de scola care fac parte si din conducerea sindicatelor:))))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale restante în învãþãmânt cornelia.banu cornelia.banu Buna ziua! Am fost profesoară la o şcoală, iar în prezent sunt pensionară pentru limită de vârstă – 38 de ani în învăţământ. Vă ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale mesimfora mesimfora Sunt profesor. Nu sunt membru de sindicat. Din luna martie colegii mei au primit diferentele salariale , pe baza legii 221/2008 si O.G.15/2008. Cum in ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale invatamant Nina Popescu Nina Popescu Buna seara! Sunt cadru didactic in Scoala Gimnaziala Nr. 1 din Micesti, jud. Arges. Mentionez ca nu eram membru de sindicat in perioada in care colegii mei ... (vezi toată discuția)