Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare, femeie 55 de ani, vechime de munca 30 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare, femeie 55 de ani, vechime de munca 30 de ani

Sunt interesat in a afla in ce conditii se poate pensiona, avand in vedere noile prevederi legale, o femeie de 55 de ani, impliniti in iulie 2011, cu vechime de munca, 30 de ani.

Cu multumiri,
O femeie nascuta in luna iulie 1956 are dreptul la pensie limita de varsta din ianuarie 2017, la 60 de ani si 6 luni, pentru un stagiu complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni.
Poate beneficia, la cerere, de pensie anticipata partiala cu 5 ani mai repede, adica in ianuarie 2012. Pentru ca ii lipsesc 6 luni de stagiu peste cei 30 de ani, trebuie sa mai lucreze inca 6 luni pentru completarea stagiului.
Deci, in iulie 2012 pensie anticipata partiala, dar cu penalizare de 40,5 % (0,75% x 54 luni de anticipare). Penalizarea ramane pana la implinirea limitei de varsta (ianuarie 2017).