avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare, femeie 55 de ani, vechime de munca 30 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare, femeie 55 de ani, vechime de munca 30 de ani

Sunt interesat in a afla in ce conditii se poate pensiona, avand in vedere noile prevederi legale, o femeie de 55 de ani, impliniti in iulie 2011, cu vechime de munca, 30 de ani.

Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:43, 23 Ianuarie 2012
O femeie nascuta in luna iulie 1956 are dreptul la pensie limita de varsta din ianuarie 2017, la 60 de ani si 6 luni, pentru un stagiu complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni.
Poate beneficia, la cerere, de pensie anticipata partiala cu 5 ani mai repede, adica in ianuarie 2012. Pentru ca ii lipsesc 6 luni de stagiu peste cei 30 de ani, trebuie sa mai lucreze inca 6 luni pentru completarea stagiului.
Deci, in iulie 2012 pensie anticipata partiala, dar cu penalizare de 40,5 % (0,75% x 54 luni de anticipare). Penalizarea ramane pana la implinirea limitei de varsta (ianuarie 2017).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata emilia19p emilia19p Buna! am lucrat pana acum jumatate de an la posta romana din care am iesit in ordonanta iar apoi in somaj. Am 56 ani si un total de 36 de ani lucrati pe cartea ... (vezi toată discuția)
Pensie ktink ktink daca sunt nascuta in 1956 in luna septembrie, cand am dreptul sa imi fac dosar pentru pensie anticipata? multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)