avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna! am lucrat pana acum jumatate de an la posta romana din care am iesit in ordonanta iar apoi in somaj. Am 56 ani si un total de 36 de ani lucrati pe cartea de munca ...somajul fiind de doar 550 ron as dori sa imi spuneti daca pensia anticipata nu ar fi mai mare mai avantajoasa cam cata penalizare as avea si cum se calculeaza ..... in mana salar luam pe luna 1200 ron ati putea va rog sa ma ajutati cu un calcul.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:38, 20 August 2012
Valoarea pensiei depinde de veniturile avute pe intreaga perioada de contributie(36 de ani +perioada de somaj).Pentru pensionare anticipata precizati luna in care v-ati nascut.
Va multumesc pentru raspuns m-am nascut in 29.08.1956, saptamana viitoare implinesc exact 56 ani
1. Pentru o femeie nascuta in august 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 6 luni, in februarie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012.

3. - Diminuarea in cazul pensiei anticipate partiale este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca va pensionati incepand cu 1 septembrie 2012 atunci numarul de luni de anticipare este de 54 iar diminuarea va fi de 54 x 0,75% = 40,5%.
- In februarie 2017 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare, femeie 55 de ani, vechime de munca 30 de ani chitoic chitoic Sunt interesat in a afla in ce conditii se poate pensiona, avand in vedere noile prevederi legale, o femeie de 55 de ani, impliniti in iulie 2011, cu vechime ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ionitaaneta ionitaaneta Buna ziua, Va rog mult o consultatie privind iesirea la pensie anticipata partiala daca intrunesc conditiile si care este procentul de ... (vezi toată discuția)