Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere auto fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere auto fara permis

Buna, am si eu o nelemurire de care am tot intrebat si nu stie nimeni sa imi raspunda. Daca mi s-a suspendat permisul pe o luna de zile cazul meu sau 3 pot conduce o masina care nu necesita permis de conducere. in codul rutier este precizat ca este nevoie de o adeverita cum ca ai urmat un curs de legislatie. Eu avand permis doar ca este suspendat mai am nevoie de asemenea adeverinta?
Codul rutier prevede ca sanctiune complementara "suspendarea dreptului de a conduce", fara sa faca alte precizari. In consecinta, dvs. nu aveti dreptul sa conduceti niciun fel de vehicul pe perioada suspendarii.