Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal

Buna ziua, am avut un apel pentru anularea procesului verbal prin care mi a fost suspendat permisul de conducere. Nu inteleg daca trebuie sa predau permisul si imi recuperez banii de pe amenda, sau nu predau permisul. Va Multumesc

Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă în tot sentinţa şi în rejudecare admite în parte plângerea şi dispune înlocuirea sancţiunii amenzii contravenţionale cu sancţiunea avertisment. Menţine celelalte prevederi ale procesului verbal de contravenţie. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 20.05.2019.
Document: Hotarâre 937/2019 20.05.2019
Amenda vi-o recuperați, permisul îl predați.
În Codul rutier pentru anumite contravenții sunt prevăzute sancțiunea amenzii și cea complementară suspendarea pe termen limitat a dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice (suspendarea permisului de conducere). Nicăieri nu se prevede că sancțiunea avertismentului se asociază cu cea a suspendării dreptului de a conduce autovehicule. Sancțiunea avertismenului se aplică faptelor ce prezintă un grad foarte redus de periculozitate., iar sancținea suspendării dreptului de a conduce autovehicule se află la polul opus... Din păcate, hotărârea este definitivă și cred că nu mai puteți acționa în vreun fel.
ing. Ioan Ciobanu
Nu exista in lege nici interdictia de asociere a suspendarii dreptului de a conduce autovehicule cu avertismentul. Sunt agenti constatatori care scriu asta direct in PV de contraventie.

Sanctiunea complementara devine astfel tot un fel de "avertisment", pentru ca asa scrie in lege:
Articolul 95
(1) Incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta, altele decat cele care intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni, constituie contraventie si se sanctioneaza cu avertisment ori cu amenda ca sanctiune principala si, dupa caz, cu una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevazute la art. 96 alin. (2) .
(2) Avertismentul consta in atentionarea verbala sau scrisa a contravenientului, insotita de recomandarea de a respecta dispozitiile legale.

Articolul 96
(1) Sanctiunile contraventionale complementare au ca scop inlaturarea unei stari de pericol si preintampinarea savarsirii altor fapte interzise de lege si se aplica prin acelasi proces-verbal prin care se aplica si sanctiunea principala a amenzii sau avertismentului.

Preintimpinarea savarsirii altor fapte prevazute de lege, printr-o pauza de gindire de 30 de zile, e un avertisment, ca atunci cind intalnesti linia continua sa-ti aduci aminte de cele 30 de zile de pauza. Nu esti pedepsit financiar.
latka, moderator
Art. 100 alin. (3), art. 101 alin.(3) și art. 102 alin. (3) din OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice prevăd în cazul săvârșirii unor abateri de la normele rutiere amenda ca sancțiune principală și suspendarea dreptului de conducere pe drumurile publice a unui vehicul ca sancțiune complementară.

Art. 103 din OUG nr. 195/2002 prevede:
(1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioada de 30 de zile, daca titularul permisului de conducere a savârsit contraventii care cumuleaza 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioada de 60 de zile, daca titularul permisului de conducere cumuleaza, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce
.
Prevederile art. 95 alin.(1) și alin.(2) au fost reproduse mai înainte
Art. 95 alin.(3) din OUG nr. 195/2002 prevede:
(3) Avertismentul se aplica în cazul în care prin încalcarea normei rutiere nu se pune în pericol siguranta circulatiei.

Nu se cunoaște contravenția săvârșită de conducătorul auto pentru care a fost amendat. Având în vedere că sancțiunea amenzii a fost modificată de instanța de judecată în avertisment rezultă, în mod indubitabil, că nu a fost pusă în pericol siguranța circulației rutiere. Nepunându-se în pericol siguranța circulației rutiere suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice este netemeinică. Nu este nici legală întrucât în niciun act normativ privind normele de circulație pe drumurile publice nu este prevăzută sancțiunea principală avertismentul combinată cu sancțiunea complementară suspendarea dreptului de conducere a unui vehicul pe drumurile publice. Dacă legea nu prevede o asemenea combinație de sancțiuni este ilegal ca unui conducător auto să i se aplice o asemenea combinație de sancțiuni.
Prin suspendarea dreptului de a conduce conducătoruui auto i s-a produs o daună materială, fiind nevoit să recurgă la alte modalități de deplasare, ca de exemplu cu un autoturism închiriat.
ing. Ioan Ciobanu

Ioan Ciobanu a scris:

Art. 100 alin. (3), art. 101 alin.(3) și art. 102 alin. (3) din OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice prevăd în cazul săvârșirii unor abateri de la normele rutiere amenda ca sancțiune principală și suspendarea dreptului de conducere pe drumurile publice a unui vehicul ca sancțiune complementară.

Art. 103 din OUG nr. 195/2002 prevede:
(1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioada de 30 de zile, daca titularul permisului de conducere a savârsit contraventii care cumuleaza 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioada de 60 de zile, daca titularul permisului de conducere cumuleaza, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce
.
Prevederile art. 95 alin.(1) și alin.(2) au fost reproduse mai înainte
Art. 95 alin.(3) din OUG nr. 195/2002 prevede:
(3) Avertismentul se aplica în cazul în care prin încalcarea normei rutiere nu se pune în pericol siguranta circulatiei.

Nu se cunoaște contravenția săvârșită de conducătorul auto pentru care a fost amendat. Având în vedere că sancțiunea amenzii a fost modificată de instanța de judecată în avertisment rezultă, în mod indubitabil, că nu a fost pusă în pericol siguranța circulației rutiere. Nepunându-se în pericol siguranța circulației rutiere suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice este netemeinică. Nu este nici legală întrucât în niciun act normativ privind normele de circulație pe drumurile publice nu este prevăzută sancțiunea principală avertismentul combinată cu sancțiunea complementară suspendarea dreptului de conducere a unui vehicul pe drumurile publice. Dacă legea nu prevede o asemenea combinație de sancțiuni este ilegal ca unui conducător auto să i se aplice o asemenea combinație de sancțiuni.
Prin suspendarea dreptului de a conduce conducătoruui auto i s-a produs o daună materială, fiind nevoit să recurgă la alte modalități de deplasare, ca de exemplu cu un autoturism închiriat.
ing. Ioan Ciobanu

Buna seara, si va Multumesc frumos pentru ajutor.
Fapta in sine se refera la viteza de 101 km/h in localitate

Mai jos va transcriu din procesul verbal

“Fapta săvârșită este prevăzută de Art 121/1 din HG 1391/2006 si sancționată de Art.103/3/l din OuG 195/2002

Stabilesc :
a) Amenda in suma de 1305 lei
B) puncte de amenda in valoare de 9X145 lei= 1305 lei
F) reținerea permisului de conducere