Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte, conf codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte, conf codului muncii

In ce conditii pot beneficia de spor de 25 % pentru 8 ( opt ) ore de noapte, prestate in intervalul orar 23:00 - 07:00, cumulul la astfel de ore intr-o luna depasind 30% din totalul orelor lucrate?Daca vreodata s-au platit 25 % / 8 ore / 23:00-07:00 si in ce conditii, deoarece Codul muncii se refera la22:00-06:00?
Nu puteti fi platit, in intervalul 23.00-7.00, decat 7 ore cu sporul de 25% din salariul de baza ... (art. 126 lit. b, C.M.), deoarece art. 125 alin. (1) din C.M. spune ca:
"(1) Munca prestată între orele 22,00 - 6,00 este considerată muncă de noapte.",
iar legea trebuie respectata.
Deoarece inteleg ca aveti nevoie de bani si nu de ore libere, aveti posibilitatea sa conveniti,
de comun acord cu angajatorul, modalitatea de plata orei lucrata in intervalul 6.00-7.00.
Exista solutii de rezolvare. Incercati sa fiti flexibil si veti avea de castigat.