avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte, conf codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte, conf codului muncii

In ce conditii pot beneficia de spor de 25 % pentru 8 ( opt ) ore de noapte, prestate in intervalul orar 23:00 - 07:00, cumulul la astfel de ore intr-o luna depasind 30% din totalul orelor lucrate?Daca vreodata s-au platit 25 % / 8 ore / 23:00-07:00 si in ce conditii, deoarece Codul muncii se refera la22:00-06:00?
Cel mai recent răspuns: ligadiangeli , utilizator 11:16, 31 Ianuarie 2012
Nu puteti fi platit, in intervalul 23.00-7.00, decat 7 ore cu sporul de 25% din salariul de baza ... (art. 126 lit. b, C.M.), deoarece art. 125 alin. (1) din C.M. spune ca:
"(1) Munca prestată între orele 22,00 - 6,00 este considerată muncă de noapte.",
iar legea trebuie respectata.
Deoarece inteleg ca aveti nevoie de bani si nu de ore libere, aveti posibilitatea sa conveniti,
de comun acord cu angajatorul, modalitatea de plata orei lucrata in intervalul 6.00-7.00.
Exista solutii de rezolvare. Incercati sa fiti flexibil si veti avea de castigat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de noapte dejescuadina71 dejescuadina71 Buna seara lucrez ca agent de securitate in sistem de paza si as dori sa stiu ,sporul de noapte se plateste la salariul actual pe care il am de 975 lei sau la ... (vezi toată discuția)
Ore de noapte soucadan soucadan Buna ziua, orele efectuate intre ora 23,00 si 7,00 sunt considerate ore de noapte si pot fi platite cu un spor de 25%, sau trebuie obligatoriu modificat ... (vezi toată discuția)
Plata orelor lucrate pe tura de noapte Cristian-Paul Cristian-Paul Buna ziua, Lucrez in functia de curier extern la o societate comerciala, programul meu de lucru este ... (vezi toată discuția)