Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere de stramutare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere de stramutare

am avut un apel in civil care s-a judecat la data stabilita de instanta.
ulterior am primit o citatie de la inalta curte ce casatie cu o cerere de stramutare a judecatii apelului facuta de reclamant. in cererea de stramutare se solicita si suspendarea judecatii apelului.repet apelul s-a judecat si reclamantul nu a facut nici o referire la cererea de stramutare.
acum din moment ce s-a judecat apelul, ce mai poate face curtea de casatie?
trecuie sa fac ceva act scris?
ce as putea specifica in el in apararea mea?
multumesc
Stimat justițiabil,

În primul rând, cererile de strămutare admise sunt în număr mic față de cele respinse, mai puțin de 10%.

Totuși, dacă este admisă, efectul strămutării poate fi chiar și refacerea, practic, a judecății.

În acest sens, Art. 40 Cod procedură civilă prevede:
Presedintele instantei va putea cere dosarul pricinii si sa ordone, fara citarea partilor, suspendarea judecarii pricinii, comunicand de urgenta aceasta masura instantei respective.
In caz de admitere, pricina se trimite spre judecata unei alte instante de acelasi grad.
Hotararea asupra stramutarii se da fara motivare si nu este supusa nici unei cai de atac. Ea va arata in ce masura actele indeplinite de instanta inainte de stramutare urmeaza sa fie pastrate.
Aceasta instanta va fi instiintata de indata despre admiterea cererii de stramutare. In cazul in care instanta a savarsit acte de procedura sau a procedat intre timp la judecarea pricinii, actele de procedura indeplinite ulterior stramutarii si hotararea pronuntata sunt desfiintate de drept prin efectul admiterii cererii de stramutare.

Cu stimă.

in speta e vb de o cerere de revizuire a unei sentinte.
s-a judecat cererea de reviziure si s-a respins.
s-a facut apel si la solutionarea apelului s-a facut cererea de stramutare.
si asta ziceam ca instanta de apel a judecat apelul, si ulterior la o luna am
am primit citatia de la scj, cu cererea de stramutate a apelului.
asta e nelamurirea mea, scj poate stramuta cauza , daca efectiv s-a judecat?
eu zic ca nu are nici o logica, parerea mea evident
cum as putea sa ma apar, impotriva cererii de stramutare?
multumesc mult
Stimate domn,

1. Vă apăraţi împotriva cererii de strămutare argumentănd că nu sunt îndeplinite condiţiile acesteia;

- evident, nu am cum să vă sfătuiesc mai mult, având în vedere că expunerile adversarului dvs îmi sunt total necunoscute,

2. Înalta Curte poate strămuta cauza, de altfel v-am argumentat, în răspunsul anterior, destul de detailat, cu citate din legea pertinentă:

În cazul in care instanţa a savarşit acte de procedură sau a procedat intre timp la judecarea pricinii, actele de procedura indeplinite ulterior stramutarii si hotararea pronuntata sunt desfiintate de drept prin efectul admiterii cererii de strămutare.

Nu înţeleg, deci, neclarităţile dvs. Dura lex, sed lex.

Cu stimă.