Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buget de venituri si cheltuieli neaprobat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buget de venituri si cheltuieli neaprobat

Buna dimineata.

1.Cand bugetul de venituri si cheltuieli pica la vot, cum si cand mai poate fi reluata discutia? Mai poate intra intr-o alta sedinta, in aceeasi luna? (extraordinara ori de indata)
2.Ce legislatie prevede procedura de elaborare a bugetului local?

Va multumesc.
1. Conform legii 215/2011 - republicata in M.Of.123/20 feb. 2007- art 39 :
"Art. 39
(1)Consiliul local se întruneşte în şedinţe ordinare, lunar, la convocarea primarului.
(2)Consiliul local se poate întruni şi în şedinţe extraordinare, la cererea primarului sau a cel puţin unei treimi din numărul membrilor consiliului.
(3)Convocarea consiliului local se face în scris, prin intermediul secretarului unităţii administrativ-teritoriale, cu cel puţin 5 zile înainte şedinţelor ordinare sau cu cel puţin 3 zile înainte de şedinţele extraordinare. Odată cu notificarea convocării, sunt puse la dispoziţie consilierilor locali materialele înscrise pe ordinea de zi.
(4)În caz de forţă majoră şi de maximă urgenţă pentru rezolvarea intereselor locuitorilor comunei, oraşului sau municipiului sau în alte situaţii stabilite de regulamentul de organizare şi funcţionare a consiliului local, convocarea consiliului local se poate face de îndată.

(5)În invitaţia la şedinţă se vor preciza data, ora, locul desfăşurării şi ordinea de zi a acesteia.
(6)Ordinea de zi a şedinţei consiliului local se aduce la cunoştinţă locuitorilor comunei sau ai oraşului prin mass-media sau prin orice alt mijloc de publicitate.
(7)În comunele sau oraşele în care cetăţenii aparţinând unei minorităţi naţionale au o pondere de peste 20% din numărul locuitorilor ordinea de zi se aduce la cunoştinţă publică şi în limba maternă a cetăţenilor aparţinând minorităţii respective.
(8)În toate cazurile convocarea se consemnează în procesul-verbal al şedinţei."

2.Legea 273/2006- M.Of 618/18.iulie 2006 - cu modificari/ legaturi la actele :

(la data 18-apr-2011 actul a fost in legatura cu Norme Metodologice din 2011- M.Of 271 bis 18.04.2011)
(la data 21-sep-2010 actul a fost jurisprudenta Decizia nr. 1105 din 21-sep-2010 )
(la data 05-iul-2010 a se vedea referinte de aplicare din Ordonanta urgenta 63/2010 M.Of.450/2 iulie 2010)
(la data 09-iun-2010 actul a fost in legatura cu Hotarirea 480/2010 M.Of.382/9.iunie 2010)
(la data 18-iul-2006 actul a fost promulgata de Decretul 895/2006 M.Of 618/18.iulie 2011)

1. bugetul local pentru anul 2012 trebuia aprobat pana pe data de 05.02.2012 (45 de zile de la data publicarii legii bugetului de stat pentru 2012 in Monitorul Oficial, si anume 22.12.2011);
2. pentru aprobarea bugetului local pot fi organizate cel mult 2 sedinte de consiliu local consecutive, la o distanta nu mai mare de 7 zile una de cealalta;
3. daca nu se reuseste adoptarea noului buget, se va functiona pe cel din anul precedent.
(vezi art. 43 din legea nr. 215/2001).