Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare

O salariata are contract de munca pe perioada nedeterminata la o institutie si contract de colaborare ( cu timp partial de munca) la o alta societate. Aceasta este insarcinata si doreste sa isi pastreze contractul de colaborare si pe perioada cresterii copilului. Se poate?
In baza carei legi?

Ordonanta 111/2010. In acest caz poate beneficia si de un stimulent de insertie de 500 lei.
OUG nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor prevede :
Art. 7 (1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada
rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.

Acest text de lege este aplicabil numai daca ati optat pentru un CCC cu o durata de 1 an ...