Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit la casa fara receptie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit la casa fara receptie

In 2005 mi-a expirat autorizatia de constructie, iar eu aveam numai fundatie la casa. In 2007 am facut receptia iar in fisa de calcul am platit prelungire de autorizatie(800 zile) plus amenda. In 2005 nu am facut receptie provizorie pentru ca nu am stiut. Este normal sa platesc impozit din 2005? Multumesc
Taxa de prelungire valabilitate autorizatie de construire este diferita de impozitul pe construtie.Daca ati platit si una si alta nu e corect.Impozitul pe constructie se plateste de la data efectuarii receptiei la terminarea lucrarilor,asta in max 15 zile de la declararea terminarii lor.
Taxa de prelungire a autorizatiei am platit-o in momentul in care am facut receptia casei, respectiv in 2007. Mi s-a spus ca trebuia sa fac prelungirea autorizatiei in 2005 cind aceasta expira. Din acest motiv trebuie sa platesc impozit din 2005 cu toate ca atunci nu exista decit fundatia casei.Nu am cum sa dovedesc acest lucru chiar daca nici acum nu este casa terminata in intregime. Multumesc
Teoretic un imobil se inscrie pe rol la solicitarea proprietarului,de la data intocmirii procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.Din 2007 trebuie sa platiti impozit pe constructie.E adevarat ca nu trebuia sa lasati sa expire perioada de valabilitate a autorizatiei si trebuia prelungit acest termen.Faptul ca ati platit prelungire dupa ce deja a expirat autorizatia,nu e corect,normal trebuia sa solicitati o alta autorizatie pentru continuare de lucrari,dar asta insemna expertiza tehnica,alte avize ,proiect nou cu restul de executat,deci o cheltuiala mult mai mare.Faceti o cerere la primar si solicitati recalcularea impozitului de la data intocmirii procesului verbal de receptie pe care il anexati in copie,asa cum este procedura.
irina_stirbu2000, utilizator
Am fost miercuri in audienta si mi sa spus ca trebuie sa platesc din 2005 conform legii din Ro. Nu am hartiile de la primarie la mine dar cum ajung acasa am sa va transmit raspunsul primariei.Multumesc
Daca asa vi s-a spus inseamna ca deja acea fundatie chiar a fost inregistrata din oficiu la rolul fiscal,inainte de a exista procesul verbal la terminarea lucrarilor si nu va ramana decat sa platiti sau sa va judecati cu primaria.