Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajatorul nu a platit CASS, mai pot beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajatorul nu a platit CASS, mai pot beneficia de concediu de risc maternal?

am si eu o nedumerire azi am fost la medicina muncii pt ami rezolva de risc maternal
ma intrebat unde lucrez iam pus ca ei sa imi spuna ca firma la care lucrez eu nu sia renoit contractul cu ei din 2009 am fost diagnosticata cu iminenta de avor fac naveta in frig 20 de km ca sa ajung sa nu pot beneficia de dreptul meu? va rog sa ma ajutati cu un sfat sau o indrumare:(
Singura solutie sete o plangere la parchet impotriva conducerii societatii care a incheiat contractul de munca si nu a platit cas. Separat , pentru a beneficia de gratuyitate mergi la casa de asiguirari si platesti o suma modica pe ultimii trei ani .
Dupa cate inteleg nu este vorba despre neplata CASS de catre angajator,ci despre faptul ca angajatorul nu si-a reinoit contractul cu medicul de medicina muncii.
Daca despre acest aspect este vorba,angajatorul are aceasta obligatie,in cf. cu art.186 Codul Muncii :
Art. 186. [obligativitatea serviciului medical de medicină a muncii]
Angajatorii au obligaţia să asigure accesul salariaţilor la serviciul medical de medicină a muncii.

De asemenea,in cf. cu HG 355/2007

Art. 7. - Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale

De aceea,mai intai verificati daca nu cumva angajatorul dvs.si-a schimbat intre timp cabinetul(medicul de medicina muncii)cu care are incheiat un contract ,iar dvs. sa nu cunoasteti acest
fapt.Daca e asa,vi se va indica si unde sa va adresati.
Daca chiar nu exista in prezent un astfel de serviciu,cu care unitatea dvs. sa se afle sub contract,parerea mea este ca ar trebui sa depuneti o sesizare la ITM.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
multumesc mult mi-ati fost de mare ajutor