Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... munca la negru
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

munca la negru

Buna ziua,

unde pot face o sesizare unor persoane fizice care lucreaza in constructii ( finisaje, interioare, exterioare, etc) de mai mult timp fara sa aiba srl,pf,ii, care nu-si declara veniturile si nu platesc impozit la stat de nici un fel avand in vedere ca din asta castiga foarte multi bani. Trebuie sa am martori, probe in acest sens, mentionez ca eu stiu mai multe persoane unde au lucrat. Credeti ca se poate lua o masura cu ei s-au mai bine sa fiu nepasator si sa-i las sa lucreze in ilegalitate?

va multumesc!
Pentru ”munca le negru” puteti sesiza ITM-ul sau Inspectia Muncii ...

Pentru aspecte legate de activitatea financiar - contabila puteti sesiza ANAF-ul, Garda Financiara , Politia - Serviciul de Investigare a Fraudelor ....
Frauda? Unde incepe? Gainaria ce este? Daca 100.000 oameni fac furtisaguri de 1 leu este echivalent cu o escrocherie de 100.000 lei, facuta de unul singur? pe cine judecam/ condamnam, pe cine ne facem ca nu vedem?

Ce este "furatul caciulii la romani?"