Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 205
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 205

buna ziua!
am o nelamurire: in cursul anului 2011 am platit dividende din profitul anului 2009, pentru care a fost platit impozitul in 2010, dar am platit si dividende din profitul anului 2010 pentru care am platit impozitul atunci cand le-am platit, in 2011.in declaratia 205 trec toate dividendele care s-au platit in cursul anului 2011, sau numai cele pentru care s-a platit impozit in cursul anului 2011? de asemenea mi-au ramas dividende neplatite din profitul 2010, pentru care impozitul l-am platit in ianuarie 2012, dar ele au ramas in sold 457? aceste sume in care d205 se vor trece? va rog sa ma lamuriti pentru ca nu ma decurc!!!
multumesc anticipat !
Declaratia 205 va cuprinde impozitul pe dividende integral pentru 2011, nu numai cel aferent dividendelor platite efectiv.
deci in d205 voi cuprinde toata suma repartizata din profitul 2010 pe dividende, dupa cum inteleg eu, chiar daca restul de dividende se vor plati cine stie cand vor fi bani?
Da pentru ca impozitul pe dividende l-ati platit.
Daca profitul aferent anului 2010 s-a repartizat sub forma de dividende odata cu inchiderea exercitiului financiar, atunci acesta a fost declarat in declaratia 205 pe care ati depus-o in 2011.

Acum declarati impozitul aferent dividendelor repartizate in 2011 ca urmare a (1) repartizarii profitului din anii precedenti (din contul 117) si (2) a profitului realizat in 2011 si aprobate prin hotararea AGA de la inchiderea exercitiului financiar.