Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DIVIDENDE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DIVIDENDE

La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia totusi dividende pot sa mai fac urmatoarea inregistrare contabila 117=457 si implicit 457=446 ?t.
dupa ce ai depus bilantul de la 31.12.2011, in cursul lunii mai 2012, ai facut repartizarea profitului din anul 2011, pe baza hotararii AGA- si anume s-a repartizat la fondul de rezerve
( cont 1068). Iar acum pe baza unei noi hotarari AGA poti sa duci sume din fondul de rezerve legale in dividende 1068=457 iar apoi faci 457=446 cu suma impozitului (16% pe care trebuie sa-l platesti pana la 31.12.2012). impozitul pe dividende se declara la finante prin declartia 100 imediat dupa ce a fost platit iar in anul 2013 se face inca o declaratie cumulata pe anul 2013 - persoane fizice.
contul 117 nu trebuie sa ai niciun sold in situatia pe care ai enuntat-o mai sus.
sper ca m-am facut intelesa si ca iti va fi de folos.
o sera buna!
Poti face oricand in cursul anului o hotarare aga, sau a asociatului unic , prin care profitul realizatin 2011 si ramas nerepartizat adika in 117 se repartizeaza pe dividende . Important este sa declari in d100 a lunii urmatoare celei in care se ridica efectiv dividendele, impozitul aferent si sa il si platesti. Daca nu se ridica aceste dividende pana la sf. anului 2012, trebuie declarat si platit impozitul pana la 25 ianuarie 2013.
adi02ro a scris:

dupa ce ai depus bilantul de la 31.12.2011, in cursul lunii mai 2012, ai facut repartizarea profitului din anul 2011, pe baza hotararii AGA- si anume s-a repartizat la fondul de rezerve
( cont 1068). Iar acum pe baza unei noi hotarari AGA poti sa duci sume din fondul de rezerve legale in dividende 1068=457 iar apoi faci 457=446 cu suma impozitului (16% pe care trebuie sa-l platesti pana la 31.12.2012). impozitul pe dividende se declara la finante prin declartia 100 imediat dupa ce a fost platit iar in anul 2013 se face inca o declaratie cumulata pe anul 2013 - persoane fizice.
contul 117 nu trebuie sa ai niciun sold in situatia pe care ai enuntat-o mai sus.
sper ca m-am facut intelesa si ca iti va fi de folos.
o sera buna!

Nu este corect. Profitul nerepartizat se trece in 117 "Rezultatul reportat" din care, prin hotarare A.G.A. se poate trece oricand pe dividende.

ATENTIE!

Daca in anul precedent am avut profit iar anul acesta pierdere si s-a facut inchiderea exercitiului financiar (bilantul), atunci nu mai pot repartiza sub forma de dividende decat diferenta de profit ramasa.

:thumbup:

Pot insa repartiza intreaga suma sub forma de dividende printr-o hotarare A.G.A. anterioara celei de inchidere a axercitiului financiar actual.