Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... impozit nerezidenti pj BULGARIA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

impozit nerezidenti pj BULGARIA

Un SRL din ROMANIA (beneficiar) incheie doua contracte cu furnizori din BULGARIA - un contract are ca obiect inchirierea unor echipamente de scufundare, celalat contract are ca obiect servicii de scoatere a unei epave din Dunare (pe sector romanesc, fara sediu permanent in Romania).La ce categorie de venit se incadreaza cele doua contracte, dpdv al CEDI cu Bulgaria, avand in vedere ca furnizorii au prezentat certificat de rezidenta fiscala?
Va multumesc anticipat!
Sint de parere ca aceste servicii nu fac obiectul impozitului pe venituri obtinute din Ro de nerezidenti, asa cum este definit de titlul V din CF (nici Conventiile de evitare a dublei impuneri nu prevad aceste tipuri de servicii). Nu trebuie sa retineti impozit pe venitul obtinut din Ro de nerezidenti.
Asa este, aceste tipuri de servicii nu se regasesc in CEDI incheiata cu Bulgaria, dar la art.22 al acestei Conventii se face referire la " alte venituri" . Ce tipuri de venituri s-ar incadra aici - asta nu reusesc sa inteleg , pentru ca daca s-ar incadra aici ar trebui sa retin impozit in Romania.
Multumesc.
In primul rind trebuie sa vedeti in codul fiscal la cap V, daca va incadrati sau nu. Acelea sint singurele impozite pe care ar trebui sa le achite nerezidenti pt venit obtinute din Romania (prin stopaj de catre platitor).
Cota de impozit este de 16% sau, daca prezinta certificat de rezidenta, se aplica cota cea mai avantajoasa intre 16% si CEDI.