Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CESIUNEA DE CREANTA SE POATE FACE INTRE O PERSOANA ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CESIUNEA DE CREANTA SE POATE FACE INTRE O PERSOANA JURIDICA SI UNA FIZICA?

Buna ziua. Administratorul frmei a imprumutat firma cu o suma importanta de bani. Firma nu-i poate returna suma din cauza ca nu dispune de lichiditati, dar contractele de imprumut au expirat, iar administratorul doreste banii.
Putem sa-i dam in contrapartida un imobil proprietatea firmei.
Daca da, cum?
Multumesc
Da, in baza unui contract de vanzare-cumparare incheiat in forma autentica in care specificati faptul ca plata pretului se face prin compensare in baza notei contabila intocmita de societate, dar nu mai tarziu de data -----.