Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua! M-am angajat de aproape 2 saptamani la o firma si am apucat sa semnez un contract de munca, dar ieri mi-am dat demisia cu acordul ambelor parti,fara preaviz....doamna contabila mi-a zis sa vin sa semnez o cerere de incetare sau de incheiere a contractului de munca...e obligatoriu sa semnez ceva sau sa urmez niste etape...???....si as mai vrea sa ma lamuresc in ce caz pot depune dosarul pentru somer... astept un raspuns...multumesc
1. Nu exista notiunea de ”demisie cu acordul partilor” .. fie incetarea are loc prin demisie, fie cu acordul partilor ... in speta, este posibil ca angajatorul doreste sa precizati cat mai exact modul de incetare a c.i.m.

2. Daca in c.i.m. era prevazuta o perioada de proba, atunci va puteati prevala de dispozitile art.31 alin.3 C.mun., si anume : Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

3. Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor sau prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
Daca ati facut cererea de demisie nu trebuie sa mai semnati nimic pentru ca angajatorul va solutiona cererea dvs. cu acordul partilor, cu preaviz sau fara preaviz.
Se emite o decizie de incetare a contractului de munca in conditiile mai sus mentionate pentru care va trebui sa semnati de primire ( fie daca va este inmanata direct sau prin posta).
In legatura cu somajul....in cazul demisiei nu beneficiati de somaj plus ca mai depinde si ce vechime in munca aveti in ultimele 12 luni.
raluca constantinescu a scris:

Daca ati facut cererea de demisie nu trebuie sa mai semnati nimic pentru ca angajatorul va solutiona cererea dvs. cu acordul partilor, cu preaviz sau fara preaviz.
Se emite o decizie de incetare a contractului de munca in conditiile mai sus mentionate pentru care va trebui sa semnati de primire ( fie daca va este inmanata direct sau prin posta).
In legatura cu somajul....in cazul demisiei nu beneficiati de somaj plus ca mai depinde si ce vechime in munca aveti in ultimele 12 luni.

Tocmai a aratat colegul freelis ca nu exista demisie cu acordul partilor....Situatia la care faceti referire-cu acordul partilor-este clar stabilita de legiuitor prin art.55 lit.b din Codul Muncii,ceea ce este cu totul altceva decat demisia.

Daca ati facut cererea de demisie nu trebuie sa mai semnati nimic pentru ca angajatorul va solutiona cererea dvs. cu acordul partilor, cu preaviz sau fara preaviz.
....

Demisia nu poate fi cordul partilor .... poate ne spuneti si unde este reglementat asa ceva in Codul Muncii.
Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator. ... asadar , nu este nevoie de acordul angajatorului

.......in cazul demisiei nu beneficiati de somaj plus ca mai depinde si ce vechime in munca aveti in ultimele 12 luni.

In cazul incetarii raportului de munca prin demisie nici nu se pune problema vechimii in munca in ultimele 12 luni pentru a beneficia de somaj ..

Conditiile pentru somaj sunt:
- raportul de munca a incetat din motive neimputabile salariatului
- un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti insa eu am incercat sa raspund acelui salariat care incurca cererea de incetare ctr. de munca cu acordul partilor cu demisia cu acordul partilor9 stiind foarte bine ca aceasta din urma nu exista in codul muncii).
Majoritatea salariatilor faca asemenea cereri iar angajatorii sunt obligati sa inregistreze acest document urmand sa solutioneze cum este corect( am si spus ca sunt 3 variante).
Daca am vedea exact ce document a depus pentru a inceta ctr. de munca atunci sigur raspunsurile ar fi strict pe ceea ce citim si nu pe ceea ce presupunem.
Si tot in legatura cu demisia , angajatorul poate aproba aceasta cu sau fara preaviz ceea ce inseamna de fapt un acord al acestuia pentru una dintre cele 2 variante.
In legatura cu somajul am spus ca nu poate primi insa am facut referire si la vechimea in munca pentru ca este si ea importanta.
Sper ca nu am incurcat prea mult cu raspunsul meu anterior si imi cer scuze daca am deranjat.