avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua! M-am angajat de aproape 2 saptamani la o firma si am apucat sa semnez un contract de munca, dar ieri mi-am dat demisia cu acordul ambelor parti,fara preaviz....doamna contabila mi-a zis sa vin sa semnez o cerere de incetare sau de incheiere a contractului de munca...e obligatoriu sa semnez ceva sau sa urmez niste etape...???....si as mai vrea sa ma lamuresc in ce caz pot depune dosarul pentru somer... astept un raspuns...multumesc
Cel mai recent răspuns: i_nico , utilizator 20:08, 27 Februarie 2012
ce ma sfatuiti sa fac in acest caz...daca aceste puncte 3 si 4 sunt gresite ...decizia nu mai este valabila?
adeverinta de vechime se da chiar daca am lucrat 2 saptamani in cadrul firmei?
si despre nota de lichidare ce imi puteti spune?
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2012
i_nico, utilizator
1. Adeverinta de vechime o solicitati dvs, chiar daca ati lucrat numai 2 sapt la acest angajator ..

2. Nota de lichidare este un document care nu are nicio baza legala privind emiterea lui ...

3. Decizia de incetare este valabila chiar daca are erori care pot duce la nulitatea acesteia in cazul unui eventual litigiu ...
Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare perioada proba The-Borg The-Borg Buna seara, Am un CIM cu o firma, pe perioada determinata de un an incepand cu data de 27.06.2016 si perioada de proba de 90 zile calendaristice. Doresc sa ... (vezi toată discuția)
Desfacere contractului de munca janos87 janos87 Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, dar as dori sa demisionez mai repede care sunt problemele, ce pot aparea daca angajatorul nu-l vrea sa ... (vezi toată discuția)
Somare depunere demisie utilizatornou_2014 utilizatornou_2014 Buna ziua, Sora mea este angajata la o banca pe un post de recuperator creante de 11 ani. Pe fiecare luna au targeturi, enorm de mari de indeplinit, din ce ... (vezi toată discuția)