Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua! M-am angajat de aproape 2 saptamani la o firma si am apucat sa semnez un contract de munca, dar ieri mi-am dat demisia cu acordul ambelor parti,fara preaviz....doamna contabila mi-a zis sa vin sa semnez o cerere de incetare sau de incheiere a contractului de munca...e obligatoriu sa semnez ceva sau sa urmez niste etape...???....si as mai vrea sa ma lamuresc in ce caz pot depune dosarul pentru somer... astept un raspuns...multumesc
ce ma sfatuiti sa fac in acest caz...daca aceste puncte 3 si 4 sunt gresite ...decizia nu mai este valabila?
adeverinta de vechime se da chiar daca am lucrat 2 saptamani in cadrul firmei?
si despre nota de lichidare ce imi puteti spune?
i_nico, utilizator
1. Adeverinta de vechime o solicitati dvs, chiar daca ati lucrat numai 2 sapt la acest angajator ..

2. Nota de lichidare este un document care nu are nicio baza legala privind emiterea lui ...

3. Decizia de incetare este valabila chiar daca are erori care pot duce la nulitatea acesteia in cazul unui eventual litigiu ...
Va multumesc frumos!