Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somare depunere demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somare depunere demisie

Buna ziua,
Sora mea este angajata la o banca pe un post de recuperator creante de 11 ani.
Pe fiecare luna au targeturi, enorm de mari de indeplinit, din ce in ce mai mari, daca luna trecura l-au depasit, si in urma evaluarii, i-au spus ca nu isi indeplineste sarcinile de serviciu, acele targeturi, desi in trecut a avut rezultate ft bune. I s-a spus sa isi caute de munca, pt ca intr-o luna isi vor spune" la revedere, intr-un mod amiabil". Exact acestea au fost vorbele managerului.
Asta insemna ca o vor presa sa depuna demisia cu acordul partilor, ceea ce nu ii da dreptul a somaj, plati compensatorii, etc.
Va rog mult sa imi comunicati, legal si civilizat, care sunt lucrurile pe care le poate face pentru a i se face concediere/ sau o desfacere a contr de munca sau ce article din codul muncii sa invoce pentru a nu fi indepartata ca o bucata de lemn.
VA multumesc foarte mult si astept sfaturile dvs.
1. Nu exista demisie cu acordul partilor ... demisia poate fi cu sau fara preaviz.

Art. 81 din Codul Muncii:
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
......
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

2. Asadar, fie se solicita incetarea raportului de munca prin demisie- art.81 C.mun., fie cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.

3. Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.
Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca poate inceta prin demisie fara preaviz in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. (alin.8 al art.81 C.mun.).

Daca isi da demisia si este cu preaviz, atunci incetarea c.i.m. va avea loc la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

4. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

5. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.