Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune auto ca urmare a caderilor de zapada
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune auto ca urmare a caderilor de zapada

In situatia in care mi-a fost avariata masina in urma caderi de zapada de pe terasa blocului in care locuiesc, cum mi-as putea recupera banii platiti pentru reparatii?
Mentionez ca nu am casco, iar masina era parcata pe un loc de parcare special amenajat. Blocul de pe care a cazut zapada este chiar cel in care locuiesc, insa nu exista o asociatie de proprietari. Blocul este ANL, astfel ca fiecare locuitor nu este proprietar asupra apartamentului.
Cine va raspunde pentru daune?
Codul Civil prevede obligația proprietarilor de clădiri de a lua măsurile necesare prevenirii producerii unor prejudicii cauzate de acel bun imobil.

E bine sa stiti ca se poate obține în instanță despăgubiri de la proprietarul sau propretarii clădirii, dar depinde de anumiți factori pe care instanța le ia în considerare înainte de a se pronunța cum in cazul dvs. este chiar blocul unde locuiti si nu aveti nici asociatie...

Ar fi bine sa mergeti la politie pentru a reclama si obtine dovada/autorizatie de reparatie , dupa aceea la asigurator pt dosar de daune.
Dupa cum am mentionat mai sus, nu am asigurare pt daune.
La politie oricum trebuie sa merg pentru contatare pt ca este vorba despre o masina avariata.
Ma intereseaza daca proprietarul blocului este ANL-ul sau Directia Generala de Administrare a Domeniului Imobiliar. Sa stiu cine va avea calitatea de parat.
E posibil sa trebuiasca sa urmez calea contenciosului si asfel va trebui sa ma adresez intai cu o plangere.
Proprietarii de clădiri au obligatia de a lua măsurile necesare prevenirii producerii unor prejudicii cauzate de acel bun imobil.
Deci și răspunderea pentru prejudiciile sau daunele cauzate de căderea zăpezii sau a gheții de pe acoperiș, cade teoretic în sarcina proprietarilor de imobile și poate atrage răspunderea civilă delictuală a acestora.
Lucrurile nu sunt insa, atât de simple, iar obținerea unei hotărâri definitive a unei instanțe privind obligarea proprietarului clădirii, la plata în solidar a costurilor de reparație a mașinii, nu este doar o formalitate...
Tocmai pt ca nu este o formalitate, intrb. Cazul nu este al meu, ci al unui client, dar voiam sa mai aflu opinii.
Locuintele ANL sunt proprietatea statului si se afla in administrarea autoritatilor administratiei publice locale.
Prin urmare, s-ar putea considera ca raspunderea ar apartine administratorului.
As chema in judecata ca parati atat DGAPI, cat si consiliul local, pentru siguranta.