avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TLATITOR DE TVA 01.01.2009
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TLATITOR DE TVA 01.01.2009

DIN 01.01.2009, SOCIETATEA TREBUIA SA DEPUNA 010, PT PLATITOR DE TVA.
Contabilul nu a facut-o , dar de atunci nu a mai depasit 35.000 euro la cursul aderarii.
Acest termen se poate prescrie, sau mai bune spus sumele care s-ar descoperi in urma unei experize contabile, se presctiu in termen de trei ani, dar de cand curg cei trei ani.
Cel mai recent răspuns: jade_0923 , utilizator 07:02, 26 Februarie 2012
Termenul de prescripţie începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală si este de 5 ani.
Buna dimineata,

Daca la 31.12.2008 ati depasit plafonul de 35000 eur (calculat in lei la cursul aderarii Romaniei la UE), aveati obligatia de a depunde declaratia de mentiuni 010 (declaratie privind vectorul fiscal al societatii). Ma mir ca nu ati avut adresa de la ANAF . Ca sa depuneti acum nu ar fi nici o problema, dar platiti amenda si ptr nedepunerea vectorului fiscal si ptr deconturile de tva nedepuse.

Sunteti sigur ca trebuia sa depuneti 010? Pentru ca in mod sigur daca depaseati plafonul de 35000 eur v-ati fi trezit cu notificare de la ANAF.

Si sa se inteleaga:. in cazul in care ati primit notificare de la ANAF termenul de prescriptie se suspenda. Se prescrie perioada fiscala, dar nu si datoria.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Plafon 35000 euro ani_muresan2000 ani_muresan2000 am depasit plafonul de 35000 euro la cursul de la data aderarii in luna decembrie 2009 ,cu ce data voi deveni platitor de tva si ce operatiuni contabile ... (vezi toată discuția)
Curs valutar - 35000 euro plafon tva ptr societatile neplatit de tva miraj miraj sunt persoana juridica neplatitoare de tva - plafonul de tva este pana la 35000 euro as vrea sa stiu la ce curs se calculeaza , de exemplu la data de ... (vezi toată discuția)