Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon TVA

Buna ziua,

Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro.
Va rog sa imi spuneti daca plafonul se calculeaza la cursul din 31.12.2008, sau la cursul aderarii (plafon 118359) si ce se poate face ca sa nu devina platitor de tva?
Exista formmulare prin care se poate face rectificativa la bilant sau vreo modalitate?
Va rog:">
cursul la data aderarii
Daca in noiembrie 2009 ati depasit plafonul de 35.000 euro ( calculat la cursul de la data aderarii), pana pe 10.12 trebuie sa depuneti declaratia 010 prin care se va modifica vectorul fiscal si cu 01.01.2010 sunteti platitor TVA.
Odata depasit acest plafon, nu mai puteti redeveni neplatitor TVA.
si cursul de la data aderarii este din 01.01.2008?
da este corect ce spuneti, cursul de la data aderarii si care il luati in calcul este cel din 01.01.2008
Aderarea a avut loc la 1 ian 2007, nu 2008. Concret, plafonul este de 117.460 RON.