Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

NUP

buna ziua, am depus o plangere la parchet pentru abuz de incredere ,unde ne-am costituit parte civila in vedererea recuperarii unei sume de bani.Parchetul a dispus neinceperea urmarii penale. putem solicita parchetului sa inainteze dosarul respectiv instantei pentru a judeca cauza in civil ? Multumesc.
nu. dvs trebuie sa depuneti o cerere de chemare in judecata impotriva persoanei rspective, la o instanta civila. Insa trebuie sa identificati temeiul legal deoarece abuzul de incredere nu poate sta la baza unei actiuni in pretentii.
Este necesar sa va adresati direct instantei civile si sa timbrati la valoare.
in drept ne putem folosi de art.2164 alin.2 cod civ.?