avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cateva intrebari in legatura cu o reclamatie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cateva intrebari in legatura cu o reclamatie.

Buna ziua, am facut acum cateva luni o reglamatie la Parchet impotriva unui individ pentru inselaciune de bunuri mobile.
Am primit rezolutia celor de la Parchet printr-o recomandata.
Raspunsul lor a fost ca persoana vatamata ( eu) are un drept de creanta cu obligatia corelativa de a trimite bunurile mobile in sarcina persoanei reclamate iar un eventual refuz dandu-mi dreptul de a-l chema in judecata in fata instantelor civile.
In cazul in care il voi da in judecata, procesul se va tine in orasul persoanei vatamate sau in orasul persoanei reclamate ???

Raspunsul celor de la parchet se termina prin: "Solutia se comunica" . Ce inseamna mai exact acest lucru ??
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 11:01, 8 Septembrie 2010
Procesul civil se intenteaza, de obicei, la domiciliul paratului (al personei pe care o chematai in judecata).

"Solutia se comunica" inseamna ca solutia data de parchet la reclamatia dvs. se va comunica (prin posta sau personal) partilor implicate, cum s-a si intamplat.
adica parchetul a dispus neinceperea urmaririi penale, nu?
Da, parchetul a dispus neinceperea urmaririi penale deoarece fapta nu este prevazuta de legea penala.
In cazul in care il dau in judecata, procesul se va tine la domiciliul paratului ?
In principiu de cate "sedinte" este nevoie? Cine va plati cheltuielile de judecata ?
V-am raspuns deja: la domiciliul paratului.
Nu se poate estima cat dureaza un proces, depinde de la caz la caz.
Chelt de judecata le platete cel care pierde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal –rechizitoriu si urmari proces_ro proces_ro Sunt reclamant intr-un dosar penal, care este inca la politie de un an. Ofiterul care face cercetarile mi-a spus ca dosarul va fi curand inaintat la parchet. ... (vezi toată discuția)
Contestatie nup liliaxinte liliaxinte Acum 3(trei ani) mi-a fost talharit apartamentul in care locuiesc. In acelasi timp au fost sparte mai multe apartamente in zona. Mi-au fost furate mai multe ... (vezi toată discuția)
Contestatie la hotararea de neincepere a urmaririi penale amuri amuri Buna ziua! As dori sa stiu cum se formuleaza o contestatie la o Hotarare de neincepere a urmaririi penale, avand in vedere ca toate probele din plangerea ... (vezi toată discuția)