avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda RATB

Buna ziua,
Astazi am primit o amenda RATB pentru ca nu aveam bilet.Bani aveam pe card dar nu am mai apucat sa il bifez.M-am urcat in tamvai iar 2 femei controlor au urcat la urmatoarea statie.Distanta intre statii este foarte foarte mica , pratic de la un capat al unui supermarchet din zona Basarab la celalalt capat.Nici nu prea ai timp sa iti deschizi geanta Eu aram chiar in partea din spatea tramvaiului, dupa usa. A oprit tramvaiul si oameni au inceput sa urce.Eu, fata politicoasa , am decis sa ii las mai intai pe toti sa urce ca sa nu ne incurcam si dupa aceea sa bifez cardul. Doamnele controlor care s-au urcat din acea statie s-a oprit chiar in fata mea.Practic una dintra ele nici nu a urcat scarile. Era in drapta mea cu legitimetia si cealalta in fata mea.Nu au bifat nici dansele legitimetia asa cum cred ca au obligatia, pur si simplu am fos singurul om din tramvai ( si cel mai aproape de usa pe care au intrat) la care s-au oprit.Le-am spus ca trebuie mai intai sa ajung la acel apara sa bifez cardul insa dinsele nu s-au miscat din loc. , flancandu-ma si spunand :" nu ..aratani-l noua mai intai .Suntem sigure ca nu ai niciun card.Repet nici dansele nu isi bifasera legitmatiile.Le-am aratat cardul apoi au cerut CI sa "confirme" ca este cardul al meu.Una dintre ele a spus colegei :Bifeaza-l tu mai intai pe al nostru.Trecusem deja de statie Apaca.Au verificat cardul , erau si bani pe el .Au spus insa ca tot trebuie sa imi dea amenda fiindca ca nu l-am bifat.Pai cum sa il bifez daca nu m-au lasat sa ma misc.Una avea cardul in mana si cealalta buletinul.Nu au vrut sa mi le inmaneze decat dupa ce am acceptat sa ma dau jos din tramvai si am semnat PV.Am mai vazut asemenea practici.Iti iau actele si nu ti le dau decat daca semnezi ce iti dau ei. Nici macar cardul RATB nu il dau inapoi ca parca ai pleca fara sa iei si buletinul.Deci mi-au spus ca nu imi pot niciun act pana nu semnez PV dar a stau linistita ca amenda e doar 50 ron daca o achit in 10 ( zece) zile. Nu cred ca este corect sa nu ti se dea un timp de cateva secunde macar sa it poti bifa cardul si nici ca te legitimeaza inainte sa isi bifeze dansele cardul.Teoretic au dreptate..nu am bifat cardul , nu am avut bilet, dar cand sa fac asta daca nu sunt lasata.PV pare in regula, in afara de fapul ca nu in statia Iulliu Maniu s-a constatat contaventia ci in urmatoarea statie,nu are niciun martor semnatura sau datele si nu scrie exact cat e amenda,Scrie ca fapta este: "a calatorit fara bilet" fapta prevazuta la art x pentru care poate fii sanctionata cu amenda intre 100 si 150 lei. Pentru fapta savarsita se aplica ameda de ...?.. conf art etc" . Deasemei mai este notat un numar de certificat constatator pe care eu nu il am si alt act in afara de PV nu am vazut completat. Pot face contestatie dac nu scrie suma exacta de plata sau nu am martori?Cum sepoate verifica daca este corect cum au procedat dansele , fara sa iti dea timp sa iti platesi calatoria , fara sa bifeze dansele mai intai legitimatia si a te oblige oarecum sa le semnezi amenda. Chiar nu vreau sa platesc acesta amenda fiinca nu a fost rea intentie, din contra., eram cu mana in geanta cand m-au " salutat " .Sunt atatia tigani care se urca si vand tot felul de nimicuri in tamvaie , trec pe laga controlori si aproape isi zambesc reciproc.Numeni nu le cere lor biletul insa restul oamenilor trebuie sa plateasca amenda, asta in cazul in care nu ai ceva bani la tie sa le dai lor asa..ca sa treaca cu vederea.

Alte discuții în legătură

Contestatie ratb BiancaDeliu BiancaDeliu Buna seara Pot sa ma declar aceea persoana care mereu a mers corect pe ratb, am avut mereu abonament, fiind si studenta mi se deconteaza, nu am avut ... (vezi toată discuția)
Ratb amenda fara sens ! Nicolaus112 Nicolaus112 Buna seara. Ma numesc Nicolaus, Duminica 28 feb m-am urcat alaturi de viitoarea mea sotie in tramvaiul 35 de la statia Cesarom alaturi de noi au urcat numai ... (vezi toată discuția)
Cum ne putem apara in fata abuzurilor controlorilor? nicky7d nicky7d De obicei evit sa folosesc RATB (acum STB). Azi am decis insa sa fac o exceptie si sa merg cu tramvaiul o statie. Statia de la care m-am urcat nu avea nici ... (vezi toată discuția)