Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... contestatie ratb
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

contestatie ratb

Buna seara

Pot sa ma declar aceea persoana care mereu a mers corect pe ratb, am avut mereu abonament, fiind si studenta mi se deconteaza, nu am avut niciodata probleme.Si uite totusi ce mi s-a intamplat si de aceea am nevoie de un sfat.Imi expirase abonamentul si mai aveam o zi in Bucuresti de stat pentru ca dupa aceea plecam la mare, am zis ca pentru o zi nu are rost sa imi fac acum abonamentul sa il tin degeaba pana vin de la mare dupa o saptamana si am luat 3 bilete pentru ziua asta.OK..am mers odata cu tramvaiul am validat cardul, a venit controlul, mi-a cerut cardul si au verificat, totul ok.Dupa am mers iar cu tramvaiul 11 si am validat din noua, deci pe card trebuia sa fi ramas decat un singur bilet.Intre statii o gramada de controlori cu jandarmi, eu foarte calma pentru ca stiam ca am pus cardul la aparat, a facut zgomotul obisnuit..sincer ce am vazut pe ecran cat am apucat scrie''portofel electronic'' si inca ceva dar nu apuci sa vezi..Le dau cardul, era o femeie, si foarte hotarat sa ma dea jos din tramvai, am ramas socata?!?!?! eram foarte nervoasa pentru ca ma acuzau ca nu am validat cardul, nu imi venea sa cred, le-am aratat bonul cu biletele luate, si imi spuneau ca nu au cum sa dovedeasca ca eu am validat in acest tramvai( sincer acum am luat cele 3 bilete special pentru ca nu umblu asa, plus ca aveam un drum foarte lung de facut cu tramvaiul 11) Si au pus cardul la un aparat de al lor unde le arata card nevalidad si mi-au spus ca mai am un singur bilet pe el.SI EU LE-AM SPUS logic ca mai am un singur bilet, am mers de 2 ori cu tramvaiul azi si am validat si mi-a ramas unul singur, cea de a 2-a validare fiind pe acest tramvai 11! deci eu nu pot intelege cum s-a intamplat asa ceva, banii de bilet s-au luat pentru ca eu nu am validat in alta parte...dar lor le arata nevalidad, nu pto sa inteleg..si mi-am primit amenda pentru asta! nu imi venea sa cred ce mi se intampla, a trebuit sa dau buletinul pentru ca erau si cu jandarmi..si doamna controlor era o isterica..pur si simplu eu eram legata de maini..nu aveam cum sa le dovedesc!! deci chiar nu pot intelege ce s-a intamplat..tind sa cred ca au niste aparate false...acum trebuie sa ajung la judecatoria sectorului 5 sa depun contestatie, cum trebuie sa procedez? si vreau sa fac si reclatie la ratb, tin sa mentionez ca pe amenda scrie 100 ron, s-a marit amenda sau ce anume? astept un raspuns cat mai repede,pentru ca in 15 zile de la aceea data trebuie sa ajung acolo..si fiind si plecata la mare...mai am cateva zile...multumesc frumos!o seara buna! as vrea sa va stiu parerea despre acest caz!
Suprataxa la RATB este 50 de lei (se elibereaza un card de carton rosu). La validarea cardului aparatul trebuie sa scoata un bip de 2 secunde pentru validare si de 4-5 secunde pentru lipsa validarii.
Puteti depune o contestatie la RATB care o transmite catre instanta:
- cerere adresata instantei de judecata,
- copie dupa constatare,
- copie dupa cartea de identitate,
- copie dupa abonamentul valabil, daca exista,
- copie dupa actul care dovedeste reducerea ptr. studenti.

MODEL
Catre: Domnul Director General al Regiei Autonome de Transport Bucuresti

Subsemnatul -------------------cu domiciliul in ------------ doresc sa contest Constatarea nr. xxxxxx din data de xx.xx.xxxx deoarece nu este in conformitate cu prevederile legale. In articolul 4 din H.C.G.M. B. 267 din 25/09/2003 ce completeaza alineatul 3 al articolului 13 din H.C.G.M. B. 156 din 23/08/2001 se precizeaza:
"In momentul constatarii contraventiei, agentul constatator elibereaza contravenientului o dovada numita "CONSTATARE" care va cuprinde: data si locul unde este incheiata constatarea; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; numele si prenumele contravenientului; descrierea contraventiei si indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza aceasta; daca fapta ce constituie contraventie a avut sau nu ca urmare producerea unui prejudiciu Regiei Autonome de Transport Bucuresti - R.A. si in ce a constat acesta; limita minima si maxima a amenzii prevazute de prezenta hotarare pentru contraventia savarsita si amenda aplicata; suma care poate fi achitata in termen de 48 de ore de la data eliberarii constatarii; indicarea locului si a contului unde se poate efectua plata amenzii; indicarea locului unde se poate efectua plangere impotriva actului de constatare a contraventiei si a termenului in care aceasta poate fi depusa; semnatura agentului constatator".
Dupa examinarea Constatarii anterior precizate veti constata ca datele de identificare ale agentului constatator sunt incomplete. Deasemenea in bonul Nr. 1 / 28.06.2007 emis de controlurul Cod controlor 104 ce insoteste constatarea este precizat faptul ca Tronsonul de activitate al acestuia este: METALURGIEI - UNIRII, iar constatarea a fost completata in vehiculul 4327, Linia 385 in statia Piata Natiunilor Unite.
Avand in vedere cele prezentate mai sus va rog sa declarati nula Constatarea in discutie si a efectelor sale (sanctiunea ce se naste in urma constatarii).
Pentru a sustine cele prezentate mai sus atasez in original Constatare nr. 157654 si Bon nr. 1/28.06.2007 aferent constatarii.
Multumesc de raspuns, ok si ei de ce mi-au dat 100 ron amenda?? am decat un proces verbal de la ei.Si da aparatul a piuit 2 secunde cand l-am validat! se poate sa stiu unde a disparut biletul?..undeva a disparut pentru ca mai aveam decat un bilet pe el dupa cele doua trasee cu tramvaiul, unul din bilet fiind luat pe acest tramvai 11 dar lor le aparea card nevalidad..si i-am explicat asta! si daca data viitoare se intampla la fel ce e de facut?
Scrieti in contestatie si faptul ca ati primit amenda in cuantum nelegal. In instanta veti putea solicita ca RATB sa prezinte inregistrarile sistemului pentru cardul dvs.

Suprataxa e 50 de lei, intr-adevar. Daca se achita pe loc, vi se da cardul de suprataxa cu care va puteti continua calatoria. Daca se intocmeste proces verbal pt ca dvs nu achitati pe loc, taxa e 100, dar daca achitati in termen de 48 de ore, platiti jumatate din amenda, tot 50.
Aveti de achitat 100 de lei daca nu ati achitat in 48 de ore.

Am patit-o si eu o data, desi aparatul a tiuit scurt si s-a aprins becul verde. Norocul meu a fost ca ma vazuse o controloare ca l-am "validat" imediat ce m-am urcat. Zicea ca daca se ,scrie pe ecran " calatorie placuta".. i-am zis ca orice ar scrie pe ecran, nu ramane afisat nici 2 sec.. , nu apuci sa vezi nimic.
Succes !
RATB-ul continua sa se poarte abuziv. Pana nu se face ordine acolo, incepand cu procedurile lor, tot nasol o sa fie.