Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis conducere (viteza). Pot castiga ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis conducere (viteza). Pot castiga contestatia sau nu?

Buna seara, in data de 4.03.2012 am fost surprins pe drumul E70, in afara localitatii, cu o viteza de 174 km/h cu un... Logan 1.4:O. M-a oprit masina care avea instalat radarul mobil dupa cativa kilometri (venise dupa mine dar eu mergeam pur si simplu linistit cu aproximativ 100 km/h). Agentul s-a prezentat, mi-a cerut actele mai putin asigurarea!(nu stiu daca ar' conta chestia asta dar incerc sa detaliez cat mai mult pentru un sfat cat mai bun).. dupa care ma intrebase ce motor am pe masina aceasta, eu spunandu-i ca 1.4, motorul ei.

Eram cu un prieten in dreapta, mirati de ceea ce s-a intamplat iar agentul mi-a spus ca am fost surprins de aparatul radar cu 174 km/h in afara localitatii, acestia circuland cu masina lor de pe contrasens. Auzind acestea, am negat totul, ca nu se poate asa ceva mai ales ca masina cu acest motor are viteza maxima constructiva de 162 km/h (date tehnice date de fabricant) si banuiam ca sigur viteza cu care m-au luat a fost cumulata cu viteza lor de deplasare sau este o eroare grava a radarului.

Am primit procesul verbal, am semnat, am verificat toate datele pe care mi le-au mentionat in PV precum si articolele de lege cu care am fost sanctionat sau pe care vezi-Doamne le-am incalcat#-o, si am trecut la observatii faptul ca "Loganul 1.4 merge cu maxim 162 km/h viteza constructiva", nu am avut spatiu mai mult si am vrut sa fiu cat mai la subiect legat de amenda si suspendare.

Precizez ca astazi am achitat jumatate din amenda data (315 RON) insa sunt hotarat sa contest procesul verbal. Stiu ca trebuie sa merg la Alexandria la judecatorie (raza judetului unde m-au prins) caci eu domiciliez in Bucuresti.

Credeti ca am sanse sa castig facand contestatie avand in vedere ca viteza cu care m-au surprins este mult mai mare decat cea cu care poate merge efectiv autovehiculul meu? Am impresia ca in cartea masinii este trecuta si viteza maxima constructiva (poate fi dovada, zic si eu). Am cautat si pe internet un caz asemanator dar nu am gasit ... decat cel din trecut cu Renault-ul de pe DN1 prins cu 500 km/h, mult peste viteza sa constructiva data de fabricant... oare a castigat acel om la contestatie?

Astept un raspuns legat de ceea ce trebuie sa fac si va multumesc foarte mult! Maine-poimaine poate ma vad cu 400 km/h in oras... ma astept din partea lor.
Este o diferenta semnificativa intre o valoare orientativa si o proba temeinica dupa cum detine SPR prin inregistrarea vitezei de deplasare a autoturismului condus de dvs pe E 70
Daca puteti proba concret capacitatea motorului autoturismului dvs prin expertiza tehnica ,
poate se justifica eventuala contestare a PV
Ati semnat procesul verbal cu obiectiuni sau fara? Adica ati scris/semnat ceva la rubrica mentiuni? Daca nu, actul este nul.
Daca da, va trebui sa cereti o expertiza tehnica, iar daca aceasta va dovedi ca aveti dreptate, ca masina poate nu atinge asemenea viteze, va trebui sa cereti si o expertiza psihiatrica asupra politistilor.
Bine ca nu mergeati la coafor, ati fi putut fi impuscat din gelozie de catre unul dintre angajatii M.A.I., cu armamentul din dotare, viteza glontelui depasind 174 Km/h. :(

[Mesaj editat - generalizari, offtopic]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
ynocentta a scris:
Este o diferenta semnificativa intre o valoare orientativa si o proba temeinica dupa cum detine SPR prin inregistrarea vitezei de deplasare a autoturismului condus de dvs pe E 70
Daca puteti proba concret capacitatea motorului autoturismului dvs prin expertiza tehnica ,
poate se justifica eventuala contestare a PV

Multumesc frumos pentru raspuns! Deci voi avea nevoie de o expertiza tehnica in caz ca voi contesta PV-ul cu acest motiv, al vitezei constructive a autovehiculului.

@easy ride on!
De asemenea multumesc pentru raspuns!! Am scris ca "Loganul 1.4 nu merge mai mult de 162 km/h viteza constructiva". Agentul m-a intrebat daca am mentiuni sau nu inainte de a scrie, el mi-a adus la cunostinta acest drept. Daca i-as fi spus ca NU, probabil mi-ar fi scris el in locul meu ca nu am mentiuni in acea rubrica.. am mai patit.

Teoretic ar trebui sa fac contestatie, apoi sa mi se propuna expertiza tehnica iar daca aceasta iese OK, atunci s-ar putea anula PV-ul conform caruia viteza masurata de ei este eronata? Chestia cu expertiza psihiatrica asupra politistilor sa inteleg ca este o gluma :D.

Totusi, expertiza banuiesc ca o poate face doar R.A.R.-ul si trebuie sa coste ceva, doar nu mi-o fac pe ochi frumosi.

[Mesaj editat - pct. 1.3 si pct. 2.6 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Evident ca expertiza se va face pe cheltuiala dvs., daca o solicitati.
Tehnic, la o masuratoare de viteza din contrasens dinamica, echipamentul electronic Doppler ar trebui sa scada din viteza masurata a masinii dvs. - viteza masinii politiei in mers, rezultand viteza dvs. reala (fata de sol, nu fata de miscarea masinii radar).
Daca nu functioneaza corect, echipamentul va masura viteza relativa a celor doua vehicule unul fata de celalalt, adica viteza masinii dvs. plus viteza masinii politiei de pe contrasens.
Este greu de probat si de inteles pentru justitie ca daca politistul deconecteaza propriul vitezometru de la echipamentul "radar" (intentionat sau nu) se poate juca cum doreste cu indicatia inregistrata pe "radar" (la care adauga viteza variabila a propriului vehicul).

Referitor la expertiza psihiatrica... e problema structurilor de resurse umane din M.A.I.
Eu m-am lamurit...

P.S. Presupun ca fotografia (prelucrarea inregistrarilor) nu v-au aratat-o! Nu?
Daca nu aveti dreptate (probe) juridic, aveti insa (tehnic) o masina foarte, foarte buna. :)

[Mesaj editat - pct. 2.5 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu mi-au aratat nimic, doar vorbe-n vant. Cand am auzit 174 le-am si spus, cum Doamne cand masina asta poate 162 maxiim. In fine, trebuie sa ma interesez cum sa redactez contestatia mai bine si sa stiu ce sa cer in aceasta. Stiam ca daca nu mi-au scris nici o informatie legata de radar pe PV, acesta este nul din oficiu? Am o amenda mai veche in care scria tipul radarului (fusesem masurat de un MCV de-asta nou).

La mine scrie asa: "...a savarsit urmatoarele: a condus autoturismul Dacia Logan cu nr. B xx XXX si a fost inregistrat si filmat de aparatul radar cu viteza de 174 km/h (+74 km/h) pe "cauta?" nr. 2 de la autospeciala TR xx XXX".

Are un scris foarte foarte infect, pe 7 l-a facut de parca e +, semnaturile lui nu prea seamana iar "pe" este scris "je".

Precizez ca Loganul care m-a filmat si inregistrat si care, mai apoi m-a oprit, una si aceeasi masina. Era un Logan berlina 1.6, iar din cate stiu acestea au radar de tip vechi.

Deci se poate sa fie nul daca as invoca in contestatie doar faptul nu mi-a scris tipul radarului cu care m-a masurat sau alte informatii despre acesta? Cel putin asa m-am mai documentat de pe internetul acesta iar daca gresesc va rog sa ma corectati:D.

@easy ride: masina mea are 224.000 km. si a fost taxi:)). Ma mir ca poate asemenea "performanta"..
AleXandru_123, utilizator