Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda radar

Sal.. Ma numesc Laurentiu si in data de 26-07-12 am fost surprins de aparatul radar cu viteza de 82 km/h in localitatea Movilita in timp ce ma deplasam pe sensul de mers Bucuresti , Buzau. Nemultumirea este urmatoarea : ca in momentul in care am fost luat de radarul care era in mers si circula din sens opus acesta era in spatele unui logan si cand acesta ar fi observat ca circul cu o viteza mai mare decat cea legala a iesit brusc din spatele acelui logan si a accelerat ca sa ma prinda singur pe carosabil probabil sa nu mai apara nici un autoturism in fimare. Problema care este ca agentul vrand sa i-mi aplice maximul de amenda adik pt 82 km/h in acel moment mai apare si autoturismul in cadrul filmarii care circula in fata lui, eu observindul si normal ca am frinat si viteza s-a redus constant . Acum politia daca trimite acea poza in instanta cu 82 km/h in acea poza mai apare o masina cea ce presupun ca nu e legal ,amenda care am luato a fost de 420 ron. 210 ron in 24/h cea ce mi se pare mult avand in vedere ca am depasit viteza legala pe acea portiune de drum cu 32 km/h si punctul de amenda fiind de 70 ron mi-au fost aplicate 4 puncte de penalizare ,este legal? . Inca o problema ar mai fi ca soferul de pe masina de politie era singur in acel moment , acesta poate fi si sofer si operator radar in acelas timp?
urmatoarea problema ar fi ca in momentul in care dinsul m-a oprit eu i-am cerut ca sa i-mi prezinte si mie documentele aferente adik, atestatul de operator radar, verificarea metrologica a aparatului radar si itinerariul dupa care trebuia folosit aparatul radar, acesta pe un ton arogant mi-a raspuns ca daca vreau sa vad aceste doc. le voi primi in instanta. Precizez ca am semnat procesul verbal , dar la rubrica mentiuni am scris " ca nu era viteza mea ci a autoturismului care circula in fata masini de politie de politie. Si ar mai fi ceva,unde depun contestatia daca treaba asta s-a intimplat pe raza municipiului Ialomita , si eu sunt din Buzau? se poate depune aici la tribunalul Buzau ? sau trebuie sa merg la judecatoria Urziceni? Si daca nu as putea depune documentale aici in Buzau acetea pot fi trimise prin posta la tribunalul Urziceni? Si o ultima intrebare ar fi dak am sanse sa castig in istanta si ce modalitati de atac al acestui P.V. ma sfatuiti sa folosesc.. Cu Stima Laurentiu

laur2005 a scris:

amenda care am luato a fost de 420 ron. 210 ron in 24/h cea ce mi se pare mult

Noma in vigoare prevede dreptul de achitare a jumatatii din sanctiunea aplicata in 48 ore
Plangerea contraventionala impotriva PV se depune la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Competenta in solutionare este instanta de judecata,in urma analizei actiunii si a probelor care vor fi depuse de catre parti
ynocentta, utilizator