Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incalcare proprietate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incalcare proprietate

se considera incalcarea proprietatii daca repararea fatadei se face cu ajutorul unei schele suspendate si muncitorii nu pun piciorul pe pamant? Mentionez ca pozitia casei este in apropierea hotarului cam 10cm
Violarea de domiciliu consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste. Chiar daca legiuitorul nu s-a gandit neaparat ca cineva ar patrunde in maniera descrisa de dvs, infractiunea poate subzista datorita faptului ca textul de lege prevede "patrunderea in orice mod". Totusi nu vad pericolul social al faptei pt a fi considerata infractiune. Dar cel mai bine cereti consimtamantul proprietarului.

Nu am inteles partea cu apropierea casei si hotarul Detaliati.