Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati deductibile (care se scad)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati deductibile (care se scad)

Buna ziua!

Sper ca am pus un titlu corect, pentru ca sincer nu ma pricep la contabiliate.
Am urmatoarea situatie: urmeaza sa infiintez un SRL sub care sa desfasor o activitate de alim. publica in regim fast-food. Spatiul in care o sa-mi desfasor activitatea urmeaza sa il inchiriez si as dori sa stiu daca se poate "scadea" chiria lunara si daca materialele pe care am sa le folosesc la amenajarea spatiului deasemenea pot fi "scazute" (gresie, faianta, adezivi, etc).
Mi-ar fi de mare ajutor o explicatie simpla despre cum functioneaza procedura de "scadere" (asa cum am auzit ca se numeste) si eventual o lista cu tipurile de cheltuieli care pot fi scazute in genul de activiate pe care o voi desfasura.

Multumesc anticipat! :)
Nu ati specificat daca o sa platiti impozit pe venit sau pe profit.

Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
Da, cheltuielile cu chiria sunt deductibile la calculul impozitului pe profit (adica "se pot scadea" cum ati spus). Si cheltuielile cu amenajarea spatiului sunt deductibile si se amortizeaza pe perioada contractului de inchiriere, in contractul de inchiriere sa specificati ca eventualele cheltuieli cu modernizarea vor fi suportate de dumneavoastra, ca firma.
Pentru alte lamuriri in legatura cu deductibilitatea cheltuielilor, vedeti aici:

[ link extern ]