Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salar minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salar minim

in contractul de munca am trecut 670 lei salar brut. este corect? cat e salarul minim pe ec?(mediu privat)
Conform HG 1225/2011, incepand cu 01.01.2012 salariul de baza minim brut garantat in plata este de 700 lei, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2012, reprezentând 4,13 lei/oră.
Daca in CCM al unitatii aveti prevazut si coeficienti de ierarhizare, atunci iiveti aplica si pe acestia, corespunzator postului respectiv.