Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi diurna pentru deplasare in exteriorul tari.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi diurna pentru deplasare in exteriorul tari.

Buna ziua.am avut contract de munca cu o firma de transport din Romania desfasurindu-mi activitatea pe teritoriul U.E. vreau sa intreb daca am dreptul la diurna cu toate ca in contractul individual de munca in dreptul diurnei nu era specificata nici o suma.
Conform art. 44 alin. 2 Codul muncii "Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil."
Cuantumul indemnizatiei de delegare este stabilit in anexa nr. 1 a HG 518 din 1995.
Diurna maxima deductibila fiscal pe care o puteti plati unui sofer pentru o deplasare in strainatate este egala cu de 2,5 ori nivelul diurnei minime pentru UE, care este de 35 EURO.

2,5 x 35 EURO = 87,5 EURO.

Prin urmare, il puteti plati pe sofer cu o suma care se incadreaza intre 35 EURO si maxim 87,5 EURO.

Detalii legislative :

Conform art.2 din HG 1860/2006 , pentru salariatii din cadrul companiilor nationale, societatilor comerciale si regiilor autonome la care drepturile salariale se acorda prin negociere, drepturile banesti pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se acorda in conditiile prevazute in contractele colective sau individuale de munca.

Conform prevederilor art. 21, punctul 3, litera b) din Legea 571/2003 (codul fiscal) sumele acordate ca diurna sunt deductibile fiscal in limita a de 2,5 ori diurna acordata la institutiile publice. In cazul institutiilor publice, nivelul diurnelor pentru fiecare tara in care are loc deplasarea este reglementat de Hotararea nr. 518/10 iulie 1995 (anexa1-categoria de diurna I), pentru tarile din Uniunea Europeana suma acordata fiind de 35 EURO. Deci diurna maxima deductibila fiscal este de 2,5 x 35 EURO = 87,5 EURO.
va multumesc.
Calculul este total gresit ...

Diurna maxima legala externa/zi (conform HG 518/1995 ) - pentru tari UE (in afara de Bulgaria) = 35 EUR x 0,75 x 1,15 x 2,5 = 30,19 EUR/ ZI.

Diurna maxima deductibila externa/zi (conform HG 518/1995+Legea 571/2003 ) - pentru tari UE (in afara de Bulgaria) = 35 EUR x 0,75 x 1,15 x 2,5 = 75,47 EUR/ ZI.