Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... dezmembrarea unei mosteniri
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

dezmembrarea unei mosteniri

dupa dezmembrarea unei mosteniri,partaj voluntar,nu ar trebui sa existe 2 cadastre?
Dupa partaj fiecare din parti va solicita un nou numar postal la primarie , se va inscrie fiecare la rolul fiscal ,apoi se pot face doua cadeastre .
eu am cumparat o casa,a unchiului meu,dar exista un singur cadastru comun.acum vreau sa o vand.se poate avand acel cadastru comun?
Nu se poate! Trebuie facut cadastru si intabulat pe fiecare lot partajat.
multumesc!
Pentru a vinde ceva trebuie sa faceti dovada ca sunteti unic proprietar. Acest lucru il dovediti cu un extras de carte funciara pentru informare.
Daca in acel corp de cladire existas mai multe apartamente, iar cartea funciara exista doar cea colectiva, atunci e imperios necesar sa se faca individualizarea apartamentelor prin operatiunea de apartamentare. Fiecare proprietar de apartament va fi trecut in CF. individual, cu partile comune indivize atat din terenul aferent cat si din constructie, iar cartea funciara initiala va ramane in continuare- foaie de carte funciara colectiva.