Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul de a beneficia de pensie de urmas din pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul de a beneficia de pensie de urmas din pensia unui urmas

va rog sa-mi spune-ti daca copiii
pot avea drept la pensia de urmas dupa
decesul mamei care la randul ei a beneficiat
de pensie de urmas al sotului
va multumesc
Legea nr. 263/2010 prevede:

ART. 89
(1) Pensia de urmaş se stabileşte, dupã caz, din:
a) pensia pentru limitã de vârstã aflatã în platã sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinãtorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinãtorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limitã de vârstã.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinãtor, aferent pensiei prevãzute la alin. (1), în funcţie de numãrul urmaşilor îndreptãţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.

ART. 90
Cuantumul pensiei de urmaş, în cazul orfanilor de ambii pãrinţi, se stabileşte prin însumarea drepturilor de pensie de urmaş, calculate dupã fiecare pãrinte.

Copiii ar putea beneficia de pensie de urmas dupa ambii parinti conform art.90, daca fiecare parinte ar fi avut dreptul la pensie pentru limita de varsta conform art.89, alin. (1), lit. a).