Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarirea definitiva nu este si executorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarirea definitiva nu este si executorie?

Am dus angajatorului o hotarire definitiva a tribunalului prin care mi se micsoreaza pensia alimentara dar angajatorul imi cere ordonanta prezidentiala pentru ami opera la salariu si ami da inapoi bani pe care mi a oprit cu o ordonanta prezidentiala emisa inainte de a se judeca recursul.Cum pot recupera bani opriti pe acea ordonanta
Angajatorul v-a oprit banii, dar foarte probabil i-a varsat mai departe in contul copilului pe care il aveti in intretinere.
Prin urmare, nu va poate restitui acei bani.
Va trebuie o hotarare judecatoreasca prin care beneficiarul pensiei de intretinere sa fie obligat sa va restituie ceea ce a incasat necuvenit, urmand ca mai apoi sa opereze compensarea legala a datoriilor.
nu am inteles hotarirea este executorie sau nu ,este nevoie de proces pentru a pune in aplicare o hotarire definitiva si irevocabila
Hotararea este executorie, in sensul ca de acum inainte vi se va opri din salariu suma din hotarare. Pentru perioada anterioara, cuprinsa intre data formularii actiunii si data punerii in executare a hotararii, trebuie un nou proces, pentru restituirea diferentei incasate necuvenit.
banii pe care i-a virat deja se afla in contul partii adverse. trebuie nou proces pentru a va fi restituite