avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - declaratiile 200 si 220 impreuna?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - declaratiile 200 si 220 impreuna?

Am depus declaratia 200 fara 220 si mi-a venit impunere de plata pentru venitul anticipat pentru sumele din declaratia 200? Se mai poate face ceva sa schimb, sa depun 220 cu alte sume? In lege se spune ca trebuie sa depun 200 impreuna cu 220?

Mutumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ismi3ismi , utilizator 13:57, 27 Martie 2012
daca estimati ca in anul 2012 veti realiza venituri cu 20% mai mici sau mai mari decat in 2011,depuneti declaratia estimativa 220 pt anul 2012.doar asa ,fiscul ia in considerare o alta estimare decat cea de anul trecut.in instructiuni scrie ca se depune odata cu decl 200...incercati si depuneti-o,totusi,poate v-o primeste ,chiar daca decl 200 ati depus-o deja.cel mai sigur,mergeti la ghiseu cu ea si vedeti ce va spune.
:
In Instructiunile de completare ale Declarației 220 (OMEF 2371/2007) se prevede ca se depun de către:
— contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
— contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat;
— contribuabilii care determină venitul net pe bază de norme de venit și care au optat pentru determinarea venitului net în sistem real, odată cu cererea de opțiune, până la data de 31 ianuarie a anului fiscal
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2012
ismi3ismi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa taxi genia genia am pfa activitate taxi impozitare sistem real,in 2011 nu am completat nici un registru si nu am platit nimic,nici declaratia 220 nu am depus,ce este de facut ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Dana chiden chiden :Am inregistrat o ii in 8 08.2011,am depus declaratia 220 tot atunci.Va rog sa ma informati daca mai trebuie sa depun declaratia 220 pe 2012,pana la 31 ... (vezi toată discuția)