Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... curatela
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

curatela

buna seara!sunt plecata in alta tara,sunt despartita de sot si am un copil ce-mi este incredintat mie prin hot.jud.copilul meu nu-si poate face CI fiindca nu sunt eu prezenta.daca mama mea face o curatela(m-a indrumat cineva s-o faca)este posibil in absenta mea?unde se face si de ce acte are nevoie?
Nu se poate institui curatela in cazul dvs. Trebuie sa fiti prezenta
Cu curatela e o intreaga distractie dupa noul Cod Civil. Este treaba instantei de tutela...
Mergeti la Ambasada/Consulat si faceti o procura prin care imputerniciti pe bunica minorului sa va reprezinte interesele in vederea eliberarii actului de identitate. Cu procura respectiva, cu actul de identitate al bunicii, certificatul de nastere al copilului, sentinta de divort definitiva si actul de casa, plus taxele aferente(7 plus 4 lei) o sa mearga bunica impreuna cu copilul la evidenta persoanelor pentru act de identitate.
Sau daca nu e graba mare cand o sa veniti in tara sa va faceti timp sa mergeti cu copilul macar la depunerea documentelor ca de scos actul de identitate poate sa-l scoata singur...